Slovenské zdravotné sestry sú sklamané. Ani tri roky rokovaní s vládou nepomohli. Mzdy zdravotných sestier a ošetrovateľov neporastú

13. 7. 2015 12:26

Namiesto toho, aby si na výplatu prilepšili, sa teraz slovenským zdravotným sestrám môže stať, že na tom budú platovo ešte horšie ako doteraz. Príčinou môžu byť nové pravidlá na výpočet miezd zamestnancov ambulancií a nemocníc, ktoré vymyslelo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Slovenské zdravotné sestry sú sklamané. Ani tri roky rokovaní s vládou nepomohli. Mzdy zdravotných sestier a ošetrovateľov neporastú
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý je zatiaľ v pripomienkovom konaní, vyplýva, že platy zdravotných sestier by sa mali po novom pohybovať v rozmedzí od 695 do 824 eur mesačne. To je však oveľa menej, ako majú v súčastnosti, keďže niektoré sestry dostávajú tisíc eur za mesiac.

„Sme absolútne zhrození z ignorácie našich požiadaviek. Tri roky rokovaní padli na hluchú pôdu. Sestry v štátnych nemocniciach pôjdu do mínusu. To je absurdita,“ uviedla Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek pre denník Pravda. „Neprinesie to žiadne navýšenie. To je výsmech slušnosti, a ak v septembri chcú schváliť tento zákon, to bude arogancia moci,“ dodala Kavecká.

Odborové združenie zdravotných sestier a asistentiek pôvodne žiadalo, aby platy sestier a ošetrovateľov rástli úmerne s odpracovanými rokmi. Toto pravidlo požadovali pre zamestnancov štátnych aj súkromných zdravotníckych zariadení, ale táto požiadavka sa podľa sestier v novele zákona neobjavila.

Ministerstvo zdravotníctva sa bráni tým, že sa len snaží urobiť poriadok v platových tabuľkách  zamestnancov zdravotníctva. „Od začiatku tvrdíme, že úpravu odmeňovania vieme garantovať pre štátne nemocnice. Veríme však, že predkladaná zmena v odmeňovaní bude inšpiráciou aj pre súkromných poskytovateľov,“ avizoval hovorca rezortu Peter Bubla, ktorý poukázal na to, že počas rokovaní sa mohli vyjadriť zástupcovia všetkých profesií a rovnako majú možnosť návrh aj pripomienkovať.

Podľa Bublu sa novela dotkne 39 zamestnávateľov a mala by začať platiť od budúceho roka. Opatrenie z dielne ministerstva zdravotníctva zasiahne spolu 13-tisíc zdravotných sestier v štátnych zariadeniach.

Celý článok si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poltársky okres dostane viac ako milión eur, rozhodol kabinet

19:01 Poltársky okres dostane viac ako milión eur, rozhodol kabinet

Sumu viac ako milión eur rozdelí vláda SR obciam a ďalším subjektom v okrese Poltár, ktorý patrí med…