S prijímaním stoviek migrantov by mohli pomôcť cirkvi. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák už o tejto veci rokuje s ich predstaviteľmi

8. 7. 2015 18:33

Slovensko podobne ako iné štáty Európske únie odmietlo na júnovom summite povinné kvóty na prijímanie a prerozdeľovanie migrantov. Slovenská vláda je napriek tomu ochotná prijať počas nasledujúcich dvoch rokov stovky utečencov. Časť tvoria ľudia, ktorí už sú v iných štátoch únie, a zvyšok predstavujú ľudia s právom na azyl, ktorí sa na starý kontinent ešte nedostali.

S prijímaním stoviek migrantov by mohli pomôcť cirkvi. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák už o tejto veci rokuje s ich predstaviteľmi
Foto: sita
Popis: Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
reklama

O pomoc s náporom migrantov, ktorých Slovensko prijme v nasledujúcich rokoch, žiada minister Lajčák cirkvi aj mimovládne organizácie. „Pýtame sa ich, do akej miery majú záujem a schopnosť prispieť k tomu, aby sme zvýšili slovenské zapojenie," uviedol Miroslav Lajčák s tým, že rokovania s tretím sektorom a predstaviteľmi cirkví potrvajú do polovice júla.

Prvé reakcie sú pozitívne. Podľa ministra zahraničných vecí si zainteresovaní „uvedomujú závažnosť tejto témy a v rámci svojich možností sú pripravení sa zapojiť". Poznamenal, že „čo to bude znamenať v praxi, uvidíme na budúci týždeň". Šéf slovenskej diplomacie si myslí, že cirkvi by mali s veriacimi hovoriť, aby bola verejná diskusia  o migrantoch kultivovanejšia. Na sociálnych sieťach sa totiž stále častejšie objavujú nenávistné komentáre a výzvy na boj proti prisťahovalcom, ktorí podľa niektorých môžu ohroziť fungovanie štátu. Práve proti rastu extrémistických tendencií v spoločnosti chce vláda aj takýmto spôsobom bojovať.

„Téma bola v médiách veľmi často prezentovaná sebecky a často sa na nej dokonca priživili polofašisti. Pritom ide o živých ľudí, ktorí sa v mnohých prípadoch boja o vlastný život," apeloval Lajčák. Slovenský návrh na prijímanie migrantov má na stole luxemburské predsedníctvo od 3. júla. Diskusia o tejto pálčivej téme by mala byť na pôde Európskej únie uzavretá najneskôr do konca júla. Reakcie na slovenský návrh nechcela naša diplomacia komentovať s tým, že sa o tejto téme v Bruseli ešte stále debatuje.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poltársky okres dostane viac ako milión eur, rozhodol kabinet

19:01 Poltársky okres dostane viac ako milión eur, rozhodol kabinet

Sumu viac ako milión eur rozdelí vláda SR obciam a ďalším subjektom v okrese Poltár, ktorý patrí med…