Po Gabčíkove možno obnovia aj ďalšie tábory a ubytovacie zariadenia pre utečencov

13. 7. 2015 18:25

Pre 500 utečencov, ktorých sa kabinet Roberta Fica rozhodol prijať zo susedného Rakúska, bude ako dočasný domov pravdepodobne slúžiť budova Účelového zariadenia Slovenskej technickej univerzity Gabčíkovo. Proti tomuto kroku sa obyvatelia Gabčíkova búrili už začiatkom júla.

Po Gabčíkove možno obnovia aj ďalšie tábory a ubytovacie zariadenia pre utečencov
Foto: ReproFoto: stuba.sk
Popis: Účelové zariadenie STUBA Gabčíkovo
reklama

Tábory pre azylantov boli kedysi v Gbeloch, vo Vlachoch a v Brezovej pod Bradlom, ale už niekoľko rokov sú zatvorené. Zatiaľ nie je jasné, koľko by stála obnova týchto zariadení, ktoré na Slovensku aj v minulosti slúžili na ubytovanie utečencov z cudziny. Pobytové zariadenie v Rohovciach dokáže pojať 140 ľudí a rovnaký počet dokáže ubytovať aj zariadenie v Opatovskej Novej Vsi. Záchytný tábor Humenné sa dokáže postarať o 524 azylantov.

Prevzatie piatich stoviek utečencov z preplnených utečeneckých táborov v Rakúsku slovenské ministerstvo vnútra zatiaľ oficiálne nepotvrdilo, ale Viedeň to berie ako dohodnutú vec. Ľudia z rakúskych táborov u nás dostanú azyl len dočasne, kým v Rakúsku nevybavia ich žiadosť o azyl. S najväčšou pravdepodobnosťou budú bývať v Gabčíkove, kde bolo pobytové zariadenie pre utečencov do roku 2008, keď ho pre nevyhnutné opravy zatvorili.

Podľa Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra rezort o prijatí migrantov z Rakúska definitívne rozhodne najneskôr do konca júla. Ako uvádza denník SME, Slovensko nemá prakticky žiadne iné možnosti. Na základe nedávnej dohody s Viedňou musíme utečencov z Rakúska prijať a ubytovať. Obyvateľom Gabčíkova, ktorí sa proti presunu migrantov do ich obce postavili, nepomôže ani petícia, ktorú rozbehli s cieľom zastaviť tento krok vlády.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka vymenovala  vládu Igora Matoviča

13:45 Prezidentka vymenovala vládu Igora Matoviča

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Igora Matoviča (OĽaN…