Na pomoc utečencom dá vláda trikrát viac ako na dôchodcov. Ľudia sú pobúrení

10. 7. 2015 12:19

Európska komisia už prisľúbila, že za každého prijatého migranta dostane štát 6-tisíc eur. To je však podľa viacerých odborníkov málo. Táto suma totiž nepokryje náklady na starostlivosť o jedného utečenca ani na pol roka.

Na pomoc utečencom dá vláda trikrát viac ako na dôchodcov. Ľudia sú pobúrení
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto
reklama

Ako uviedol šéf Migračného úradu MV SR Bernard Priecel pre časopis Plus 7 dní, 6-tisíc eur od Európskej komisie pokryje pobyt jedného migranta na Slovensku maximálne na štyri mesiace. Mesačné náklady na život jedného utečenca u nás presahujú 1500 eur.

Suma, ktorú vláda vynakladá na pomoc migrantom, je podľa viacerých odborníkov v porovnaní s výškou starobného dôchodku privysoká, keďže priemerná penzia na Slovensku je len niečo vyše 400 eur mesačne. Na migrantov pritom ide viac ako trojnásobok tejto sumy.

1500 eur za jedného migranta na mesiac sa môže zdať veľa, ale podľa viacerých odborníkov Slovensko nie je cieľovou krajinou pre utečencov, ktorí po tisíckach prichádzajú na hranice Európskej únie. Je preto pravdepodobné, že migranti u nás nezostanú príliš dlho a budú sa chcieť presunúť do iných krajín únie, napríklad do Nemecka, Francúzska či Veľkej Británie. Niekoľkomesačný pobyt azylantov na Slovensku by tak jednorazové príspevky z Bruselu mohli pokryť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka vymenovala  vládu Igora Matoviča

13:45 Prezidentka vymenovala vládu Igora Matoviča

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Igora Matoviča (OĽaN…