Minister školstva Draxler: Chudobným deťom zaplatíme lyžiarsky výcvik

28. 8. 2015 12:50

Ministerstvo školstva bude v spolupráci s vládou v roku 2016 poskytovať príspevok na lyžiarske výcviky, snowboardové výcviky a tiež na školy v prírode. Príspevok bude 150 eur na žiaka v jednom ročníku na druhom stupni základnej školy a rovnako 150 eur na žiaka v jednom ročníku strednej školy. Základným školám na školy v prírode tiež pošlú 100 eur na žiaka v jednom ročníku na prvom stupni. Na tlačovej besede to dnes povedal minister školstva Juraj Draxler s tým, že ministerstvo vyčlení na príspevky celkovo 20 miliónov eur ročne.

Minister školstva Draxler: Chudobným deťom zaplatíme lyžiarsky výcvik
Foto: SITA
Popis: Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR
reklama

Minister odôvodňuje príspevky na školy v prírode a lyžiarske výcviky tým, že deti zo sociálne slabších rodín si dnes nemôžu dovoliť tieto výlety. Jeden žiak má počas svojho celého štúdia nárok na najviac tri príspevky. Raz na prvom stupni základnej školy, raz na druhom stupni základnej školy a raz počas štúdia na strednej škole.

Školy teraz musia nahlásiť cez Eduzber počet žiakov, ktorých plánujú vyslať v roku 2016 na lyžiarsky výcvik alebo do školy v prírode. Počet nahlásených žiakov je obmedzený a nesmie presiahnuť na školu 1,2 násobok priemerného počtu žiakov v ročníku na príslušnom stupni školy. Ak je 1,2 násobok počtu žiakov menší ako 35, môže škola zobrať na výcvik 35 žiakov. Pravidlo zaviedlo ministerstvo preto, aby sa školy nerozhodli poslať na lyžiarsky výcvik všetky ročníky v jednu zimu. Ak však ohraničenie maximálneho počtu neumožní škole zabezpečiť príspevok na všetkých žiakov jedného ročníka, môže škola požiadať ministerstvo o zvýšenie príspevku. Peniaze budú účelovo viazané. Čo školy neminú, budú musieť vrátiť.

Príspevok je súčasťou opatrení, ktoré sú v sociálnom balíčku Smeru-SD. Ten schválil májový snem strany.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka vymenovala  vládu Igora Matoviča

13:45 Prezidentka vymenovala vládu Igora Matoviča

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Igora Matoviča (OĽaN…