Kto bude vlastniť podiel v Slovenských elektrárňach? Rozhodnuté bude do konca júla

21. 7. 2015 17:47

O tom, kto nakoniec kúpi 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, rozhodne vedenie talianskej spoločnosti Enel SpA. Ponuku dodali zatiaľ len dve firmy. Prvou je slovensko-maďarské konzorcium, v ktorom figurujú MVM Group a Slovnaft. Druhým záujemcom o nákup podielu v Slovenských elektrárňach je český Energetický a Průmyslový Holding (EPH).

Kto bude vlastniť podiel v Slovenských elektrárňach? Rozhodnuté bude do konca júla
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto

Generálny riaditeľ talianskej spoločnosti Enel SpA Francesco Starace, ktorá Slovenské elektrárne ovláda, pre taliansky denník La Repubblica uviedol, že do konca júla podpíše memorandum o porozumení s jedným z troch uchádzačov o tento podnik. Treťou spoločnosťou, ktorá prejavila záujem o nákup podielu v Slovenských elektrárňach, bola čínska energetická spoločnosť CNNC. Podľa denníka SME však nedodala definitívnu ponuku.

O nákup 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach prejavila záujem aj slovenská vláda. Opozícia teraz kritizuje Roberta Fica za to, že je jeho vláda ochotná odkúpiť podiel v Slovenských elektrárňach za rovnakú cenu, ako ho Dzurindova vláda predala talianskemu Enelu, teda za 839 miliónov eur. Fond národného majetku SR sa chcel s Enelom o cene pôvodne súdiť, ale ministerstvo hospodárstva chce teraz predaj uzavrieť bez zmeny ceny.

Ministerstvo hospodárstva v návrhu poukazuje na to, že v prípade dohody si Slovenské elektrárne nebudú nárokovať od štátu zaplatenie 113 miliónov eur. To je suma, ktorú štát dlhuje elektrárňam za to, že prispeli na výstavbu Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorá už je majetkom štátu. Dzurindova vláda sa pri privatizácii elektrární zaviazala, že sumu elektrárňam vráti, ale nestihla to urobiť. Vyrovnanie pripravil Ficov kabinet, ale ako píše denník Pravda, nikdy ho nerealizoval.

Celý článok si môžete prečítať TU

Viac o predaji a nákupe podielu v Slovenských elektrárňach si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poltársky okres dostane viac ako milión eur, rozhodol kabinet

19:01 Poltársky okres dostane viac ako milión eur, rozhodol kabinet

Sumu viac ako milión eur rozdelí vláda SR obciam a ďalším subjektom v okrese Poltár, ktorý patrí med…