Zelník (SNS): Zdravotnícki asistenti sa premenujú na praktické sestry

17.5.2018 20:11

„Zdravotnícki asistenti sa po vzore z Českej republiky premenujú na praktické sestry. Cieľom premenovania je zlepšiť ich spoločenské postavenie,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a podpredseda SNS Štefan Zelník. „Musím povedať, že na zdravotníckom výbore prestáva politikárčenie, zaoberáme sa odbornými vecami,“ povedal poslanec Zelník s tým, že pozmeňujúci legislatívny návrh podporili aj niektorí členovia výboru z radov opozície.

Zelník (SNS): Zdravotnícki asistenti sa premenujú na praktické sestry
Foto: SITA
Popis: Štefan Zelník.

Ďalej podpredseda SNS vysvetlil, že pri zosúlaďovaní nášho vzdelávania so vzdelávaním EÚ nastali v minulosti chybné rozhodnutia a dodal: „Podľa smernice EÚ zdravotná sestra je regulovaným povolaním a musí absolvovať 4 600 hodín praktickej výuky, je úplne jedno, či to absolvuje počas strednej alebo vysokej školy. Nesprávnou aplikáciou európskej smernice sa stalo to, že bolo požadované pre zdravotnú sestru vysokoškolské vzdelanie. Stredné zdravotnícke školy boli utlmované a pokračovali vo výchove zdravotníckych asistentov.“

Predseda výboru Štefan Zelník doplnil, že stredné zdravotnícke školy majú oveľa náročnejší študijný program, sú viac vyvzdelávaní ako zdravotnícki asistenti a práve preto v minulom roku mohlo ministerstvo zdravotníctva pristúpiť k rozšíreniu kompetencií pre zdravotníckych asistentov. „Názov praktická sestra zodpovedá aj ich kompetenciám a praktickému zaradeniu. Cieľom premenovania je zlepšiť pre absolventov stredných zdravotníckych škôl ich spoločenské postavenie a tým zvýšiť záujem o toto povolanie,“ priblížil dôležitosť legislatívnej zmeny názvu na praktickú sestru podpredseda SNS Zelník.

Prezident Asociácie stredných zdravotníckych škôl Miroslav Sekula vyjadril svoju radosť s tým, že sa konečne hovorí o takejto dôležitej zmene, po ktorej asociácia volá od roku 2005. „Dnes sú tu konečne ľudia, ktorí sú ochotní načúvať tejto problematike. Vlastne nie len počúvať, ale ju aj meniť,“ dodal a uistil, že stredné zdravotnícke školy sú na zmeny pripravené.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo hospodárstva: Súťaž na architektonický návrh slovenského pavilónu na Expo 2020 Dubaj

22:23 Ministerstvo hospodárstva: Súťaž na architektonický návrh slovenského pavilónu na Expo 2020 Dubaj

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo verejnú súťaž na architektonický návrh pavilónu, v ktorom bud…