Vláda SR: Slovensko podáva žalobu voči EÚ, rozhodnutie Rady ministrov vnútra neakceptujeme

0
Tábor utečencov pri diaľnici vo Francúzsku. Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

Rada ministrov vnútra EÚ na svojom včerajšom rokovaní schválila povinné kvóty aj napriek tomu, že proti nim hlasovalo Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko. „Nepresvedčili nás žiadnymi argumentmi, tento rozdielny názor prevalcovali väčšinou hlasov,“ povedal po dnešnom rokovaní vlády Robert Fico, ktorý zopakoval, že o takejto dôležitej veci by sa malo rokovať na úrovni premiérov a prezidentov, teda na Rade EÚ. Tam sa však rozhodnutia musia schvaľovať jednohlasne.

Slovensko s povinnými kvótami naďalej nesúhlasí, pretože je to len symbolické, a nie reálne riešenie problému. Aj preto  vláda pristúpila ku kroku, ktorý avizovala: „Podávame žalobu,“ oznámil predseda vlády. Navyše nebudeme právne záväzný akt, ktorý včera schválila Rada ministrov vnútra, implementovať na našom území, čím sa dostávame do konfliktu s Európskou úniou. „Robíme len to, čo dopredu jasne vyhlasujeme a nerobíme žiadne kroky, ktoré by mali byť prekvapujúce,“ skonštatoval slovenský premiér.

Žaloba má podľa premiéra Roberta Fica širší rozsah ako len povinné kvóty. V hre je teraz otázka, či EÚ bude v budúcnosti fungovať na princípe diktátu väčšiny voči menšine, namiesto toho, aby sa pokúšala hľadať konsenzus prijateľný pre všetky strany. „Tento súboj sa netýka len kvót, ale aj ďalšieho fungovania EÚ ako takej,“ objasnil.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák uviedol, že ani samotné štáty EÚ nie sú na kvóty pripravené. Už dnes dochádza k porušovaniu pravidiel napríklad pri ochrane vonkajších hraníc Únie a nie je možné očakávať, že prijatie povinných kvót túto situáciu zmení.

„Povinné kvóty nemienime rešpektovať, pretože nebudú v praxi fungovať a sú nezmyselné,“ opätovne zdôraznil predseda vlády SR. Rovnako dôrazne však dodal, že Slovensko chce prispieť k riešeniu situácie s migrantmi v Európe. Opakovane ponúkame finančné prostriedky, personál a materiálne vybavenie na pomoc krajinám, na území ktorých sa migranti nachádzajú. Sme pripravení pomáhať aj pri zabezpečovaní bezpečnostných koridorov pri presune migrantov či vojensky participovať na ochrane bezpečnostných zón. S Rakúskom máme podpísanú dohodu o dočasnom umiestnení žiadateľov o azyl v Rakúsku na našom území a nebránime sa ani prijímaniu migrantov, ktorí požiadajú o azyl na Slovensku a budú sa chcieť u nás integrovať.

- Reklama -