Úrad podpredsedu vlády: Zlepšiť pripravenosť na bezpečnostné hrozby má aj Centrum ochrany kritickej infraštruktúry

8. 10. 2019 13:59

Znížiť škody zapríčinené incidentami na kritickej infraštruktúre (KI), zvýšiť schopnosť reagovať na možné hrozby z pohľadu bezpečnosti, ale aj dosiahnuť kompatibilitu krízových riešení s ostatnými krajinami EÚ je cieľom národného projektu „Centrum ochrany kritickej infraštruktúry a podpora činností v oblasti krízového riadenia Slovenskej republiky v gescii MH SR“. Vyzvanie na projekt s dĺžkou trvania 24 mesiacov a alokáciou 20 miliónov EUR uverejnil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Úrad podpredsedu vlády: Zlepšiť pripravenosť na bezpečnostné hrozby má aj Centrum ochrany kritickej infraštruktúry
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Štátna vlajka SR a štátna vlajka ČR
reklama

Minimalizovať škody, ktoré môžu vzniknúť ako následok incidentov na kritickej infraštruktúre má Centrum ochrany kritickej infraštruktúry, ktoré bude mapovať jednotlivé prvky kritickej infraštruktúry na Slovensku, vytvorí väzby medzi prvkami kritickej infraštruktúry v gescii ministerstva hospodárstva a jednotlivých prevádzkovateľov takejto infraštruktúry ako sú elektrárne, plynárne, distribučné spoločnosti.

Zlepšiť prevenciu a zvýšiť schopnosť reagovať na incidenty majú aj v rámci projektu pripravované modely pre simuláciu a vyhodnotenie hrozieb, služba včasného varovania, či metodická podpora a vzdelávanie v oblasti bezpečnej prevádzky jednotlivých prvkov KI.

 „V súčasnosti na Slovensku nemáme komplexnú informačnú základňu, ktorá by detailne mapovala prvky kritickej infraštruktúry, ich vzájomnú závislosť a klasifikovala jednotlivé hrozby. Rovnako je potrebné, aby bol náš systém ochrany kritickej infraštruktúry dostatočne účinný a kompatibilný s ostatnými krajinami, najmä s krajinami Európskej únie“, hovorí Jan Majtan, generálny riaditeľ sekcie kybernetickej bezpečnosti.

Medzi celosvetovo najznámejšie krízové situácie patrí napríklad blackout v Taliansku, kedy šestnásťhodinový výpadok elektrickej energie v roku 2003 zasiahol 56 miliónov obyvateľov, či vo Venezuele, kde tento rok vypadla elektrická energia na sedem dní a ochromila fungovanie 23 štátov.

Národný projekt „Centrum ochrany kritickej infraštruktúry a podpora činností v oblasti krízového riadenia Slovenskej republiky v gescii MH SR“ je vypracovaný v kontexte Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy a v súlade s Koncepciou kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky na roky 2015-2020 schválenou vládou SR.

Ministerstvo hospodárstva SR realizuje uvedený národný projekt v rámci prioritnej osi 7 operačného programu Integrovaná infraštruktúra, špecifický cieľ 7.9 Zvýšenie kybernetickej bezpečnosti.  Celková hodnota nenávratného finančného príspevku predstavuje sumu 20 039 242,79 EUR.

Vyzvanie na uvedený národný projekt je zverejnené na webových stránkach  www.vicepremier.gov.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 6. 12. 2019.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Odsúdenie za výbuch v Handlovej je zadosťučinením

6:40 SaS: Odsúdenie za výbuch v Handlovej je zadosťučinením

Rozhodnutie okresného súdu v Prievidzi, ktorý uznal za vinných trojicu obžalovaných v kauze tragické…