Úrad podpredsedu vlády: Digitálny ekosystém inklúzie vyhodnotí digitálne kompetencie nezamestnaných i dôchodcov

16.5.2019 19:00

Vytvorenie jednotného systému pre hodnotenie a certifikáciu digitálnych zručností je zmyslom projektu „Národný systém testovania a certifikácie digitálnych kompetencií – eSMART“. Vyhodnocovať sa bude úroveň digitálnych zručností občanov starších ako 15 rokov vrátane nezamestnaných a seniorov. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorý je autorom projektu, zverejnil na projekt vyzvanie.

Úrad podpredsedu vlády: Digitálny ekosystém inklúzie vyhodnotí digitálne kompetencie nezamestnaných i dôchodcov
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Štátna vlajka SR a štátna vlajka ČR

Cieľom projektu je vyhodnocovať úroveň digitálnych kompetencií občanov. Ich následná certifikácia jednoznačne overí splnenie kvalifikačného predpokladu v informatike na úrovniach A1 až B2. V súčasnosti existuje široká ponuka certifikátov pre overenie jednotlivých zručností, žiadny však nie je taký, ktorý by kompletne určil všeobecné úrovne digitálnych kompetencií. Vďaka projektu budú zamestnávatelia schopní presne definovať, aké digitálne zručnosti požadujú od svojich zamestnancov.

Vďaka projektu budú vedieť svoje digitálne kompetencie identifikovať aj seniori. Úroveň ich zručností im umožní jasnejšie identifikovať, či služby eGovernmentu zvládnu alebo nie. Senior si bude vedieť vybrať elektronickú službu, ktorá vyhovuje jeho digitálnym zručnostiam.

Uskutočnenie projektu posilní efektívne riadenie ľudských zdrojov, pretože zamestnávatelia potrebujú presnú úroveň digitálnych kompetencií súčasných i budúcich zamestnancov. Zamestnanci zas budú presne vedieť, akú úroveň potrebujú, aby sa vedeli uplatniť. Partnermi, ktorých úlohou bude zabezpečovať samotnú certifikáciu budú Slovenská technická univerzita v Bratislave a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Na projekt je z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu vyčlenená suma 8 441 935,48 eur. Na svojom februárovom zasadnutí projekt schválil Riadiaci výbor Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) – prioritná os 7.

Vyzvanie na národný projekt bude spolu s ďalšími podrobnými informáciami zverejnené na webových stránkach www.vicepremier.gov.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 16. august 2019.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Antošová (SNS): Reťazcom sa nepozdáva poctivý obchodný styk. Je nemorálne, aby boli slovenské produkty v letákoch znevýhodnené a pritom ceny stále rastú, aj keď odvod nie je

20:49 Antošová (SNS): Reťazcom sa nepozdáva poctivý obchodný styk. Je nemorálne, aby boli slovenské produkty v letákoch znevýhodnené a pritom ceny stále rastú, aj keď odvod nie je

Slovenská republika mala najvyšší rast cien spomedzi krajín V4 za mesiac marec. Pritom osobitný odvo…