Šanca vyzýva ministra Čisláka, aby so sestrami rokoval

15. 1. 2016 16:07

Za krízový stav v Prešovskej nemocnici, v ktorej sestry hromadne odchádzajú na PN-ky a OČR-ky, je zodpovedný minister zdravotníctva V. Čislák.

Šanca vyzýva ministra Čisláka, aby so sestrami rokoval
Foto: Šanca
Popis: Šanca
reklama

Ten pri presadzovaní zákona o odmeňovaní zdravotníkov ignoroval požiadavky sestier. Myslí si to podpredseda ŠANCE a poslanec NR SR Viliam Novotný.

Podľa neho novela zákona o poskytovateľoch, ktorú parlament schválil po prelomení prezidentovho veta v decembri minulého roka, sestrám v štátnych nemocniciach garantuje v priemere o 100 eur nižšie platy, aké v skutočnosti už dosiahli a nijako nerieši  odstupňovanie odmeňovania podľa odpracovaných rokov, čo bola zásadná požiadavka sestier.

„Napriek tomu, že som ministra aj poslancov Smeru opakovane upozorňoval na to, že zákon je zlý a vyženie sestry z nemocníc, úplne ignorovali realitu. Smer tak svojou aroganciou vedie mnohé nemocnice do krízového stavu. Veď výpovedná lehota takmer 700 sestier skončí do 20 dní“, vysvetľuje V. Novotný.

Podľa V. Novotného budú všetky opatrenia, o ktorých rozprávali minister Čislák aj hovorkyňa Prešovskej nemocnice, od spájania oddelení cez presúvanie pacientov do iných nemocníc, na úkor pacientov. „Prečo majú znovu pre neschopnosť Smeru trpieť pacienti?“, pýta sa V. Novotný.

Šanca preto vyzýva ministra Čisláka, aby nestrácal čas a robil to, na čo sme ho vyzývali od leta – konečne rokoval so sestrami. Iba dohoda so sestrami môže zabrániť hroziacemu krízovému stavu v slovenských nemocniciach.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mv
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

22:05 Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

Na Slovensku bolo v uplynulom roku spáchaných 58 829 trestných činov. „V porovnaní s rokom 2018 je t…