SaS: Výdavky na opravy ciest a mostov by sa mali zvýšiť na 200 miliónov eur | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

SaS: Výdavky na opravy ciest a mostov by sa mali zvýšiť na 200 miliónov eur

11.7.2018 16:00

Slovenské cesty a mosty sú v havarijnom stave a potrebujú finančné prostriedky na opravu. Na tlačovej besede o tom hovorili predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan. „Výdavky na opravu a údržbu ciest I. triedy by sa mali zvýšiť z 50 miliónov eur v posledných dvoch rokov na 200 miliónov eur v budúcom roku,“ tvrdí Ivan.

SaS: Výdavky na opravy ciest a mostov by sa mali zvýšiť na 200 miliónov eur
Foto: SITA
Popis: Miroslav Ivan

„Cesty sú v čoraz horšom stave. Ľudia jazdia po cestách plných výtlkov, ktoré sú často ako tankodrom. Pre ich katastrofálny stav vyhasínajú aj ľudské životy,“ poznamenal predseda SaS Richard Sulík a doplnil: „Manažment opravy ciest zlyháva a tieto sa ďalej rozpadávajú.“

SaS vyzvala ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka, aby rokoval o zvýšenie sumy na opravy s ministrom financií Petrom Kažimírom v rámci budúcoročného štátneho rozpočtu. „Motoristi platia obrovské peniaze do štátneho rozpočtu. Spomeniem nedávno zavedený poplatok pri registrácii vozidiel od ministra financií Kažimíra, ktorý prináša do rozpočtu navyše 30 miliónov eur ročne,“ uviedol M. Ivan.

Cesty I. triedy tvoria základnú dopravnú infraštruktúru, a preto sa im podľa liberálov štát musí adekvátne venovať. „Žiadame ministra dopravy, aby už teraz začal konať, rokoval s ministrom financií, aby sme my poslanci mali v pléne na stole návrh, ktorý bude odzrkadľovať reálny stav a potreby motoristov. Aby sme mali dosť peňazí na opravy ciest I. triedy a predovšetkým na mosty,“ povedal tímlíder SaS pre dopravu.  

Fakty a čísla

Slovensko je podľa prieskumu Svetového ekonomického fóra z roku 2018 v kvalite cestnej infraštruktúry na 73. priečke. Skrytý dlhy na cestách 1. triedy v rámci SSC je 160 miliónov eur. V príprade opráv mostov na sieti ciest I. triedy je skrytý dlh 460 miliónov eur. Na opravu 15 mostov v havarijnom stave by bolo treba 8 miliónov eur. SSC plánuje tento rok opraviť 6 takýchto mostov.

„Skrytý dlh s opravami mostov vo výške 460 miliónov eur predstavuje sumu, ktorá je porovnateľná s výdavkami na priemerný sociálny balíček od bývalého premiéra Roberta Fica,“ dodal Richard Sulík.

Viac TU

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezident na rozlúčkovej návšteve Poľska: V cestách máme čo zlepšovať

21:12 Prezident na rozlúčkovej návšteve Poľska: V cestách máme čo zlepšovať

Andrej Kiska v stredu navštívil Krakow, v rámci svojej predposlednej zahraničnej cesty.

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím