SaS: Turecko nemôže preraziť vstup do EÚ cez utečencov

19.10.2015 14:59

Turci po rokoch rokovaní o vstupe do Európskej únie majú menej práv, ako utečenci zo Sýrie, ktorí sa dostali do EÚ ilegálne. Strana SaS vníma tento paradox a chápe, že Turecko dnes využíva utečencov na svojom území ako baranidlo, ktorým chce otvoriť roky zatvorené dvere.

SaS: Turecko nemôže preraziť vstup do EÚ cez utečencov
Foto: repro youtube, mg
Popis: Vlajka EÚ

Oficiálnym dôvodom, pre ktorý Turecko stále nie je členom EÚ, je nedostatočná ochrana ľudských práv, deficity demokracie, turecká anexia časti Cypru, silový prístup k emancipácii Kurdov, ale aj niektoré ekonomické otázky - napríklad rozsiahly turecký agrárny sektor, ktorý by pri daných dotačných podmienkach znamenal veľkú záťaž pre rozpočet EÚ.  

Na základe prieskumov verejnej mienky v starých členských krajinách sa však dá povedať, že verejnosť negatívne vníma aj kultúrne a zvlášť náboženské aspekty, ktoré pôsobia v tureckej spoločnosti súbežne s tamojším sekularizmom a sú ťažko zlučiteľné s hodnotami EÚ. Myslíme si, že vyššie uvedené prekážky a problémy stále existujú a nemôžu  byť prehliadnuté len preto, že Turecko dnes drží v šachu EÚ a od jeho vôle závisí, či vôbec, respektíve koľko utečencov pustí cez svoje hranice.

Sme za to, aby EÚ poskytla Turecku finančnú pomoc, ktorá bude smerovať do utečeneckých táborov na území Turecka, ale zdôrazňujeme najmä potrebu seriózneho stráženia schengenskej hranice a realizovanie nekompromisnej návratovej politiky pre ľudí, ktorí prišli ilegálne a nespĺňajú podmienky na udelenie azylu.

Strana SaS je však jednoznačne proti tomu, aby Európska únia dnes Turecku ustúpila len preto, lebo hasí akútny požiar v podobe migračnej krízy. Členstvo Turecka je strategická otázka a znižovanie predvstupových kritérií sa v budúcnosti únii vypomstí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko (SNS): Musíme ukázať, že riešením problému nemôže byť konflikt

19:44 Danko (SNS): Musíme ukázať, že riešením problému nemôže byť konflikt

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko prijal na oficiálnej návšteve v reprezentačných priestoroch B…