SaS: R. Fico si plienkami rodičov nekúpi | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

SaS: R. Fico si plienkami rodičov nekúpi

22.2.2018 21:40

Premiér Robert Fico sa hlboko mýli, ak si myslí, že si svojimi sociálnymi balíčkami kúpi voličov. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

SaS: R. Fico si plienkami rodičov nekúpi
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

„Rodičia detí nie sú takí naivní, aby zabudli na masívne rozkrádanie verejného majetku a absenciu spravodlivosti len preto, lebo premiér Fico im sľubuje znížiť daň z pridanej hodnoty na plienky, dojčenské mlieko či detskú výživu.Také jednoduché to nie je,“ vyhlásila podpredsedníčka strany SaS a tímlíderka pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová.

Jednoduché to podľa liberálov nie je ani ekonomicky – najväčší profit majú z toho obchodníci. „Pýtame sa, či slovenská vláda chce pomáhať mladým rodičom alebo predajcom detských plienok. Máme dôvod si myslieť, že to druhé, lebo keby chcela pomáhať, má k dispozícii niekoľko štátnych dávok, ktoré môže zvýšiť – napríklad rodičovský príspevok, príspevky na deti a zároveň naviazanie na predošlý príjem matky. Dnes sa stáva, že matka, ktorá pracovala povedzme za priemernú mzdu, padne na tretinové príjmy a práve pre ňu je dieťa ekonomický trest,“ uviedla J. Kiššová, ktorú doplnil poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca: „Navyše, ak znížia daň plošne, pomôžu aj takým, ktorí to vôbec nepotrebujú a zároveň spôsobia plytvanie. Zatiaľ čo naviazanie rodičovského príspevku s nejakým stropom by bolo mierené presne.“

Keby sa vláda Roberta Fica riadila ekonomickým poznaním, a nie nervozitou z poklesu svojej popularity a zároveň by chcela ľuďom pomôcť znížením nepriamych daní, konala by inak. Potom by mala znížiť sadzbu DPH na elektrinu, teplo, vodu a plyn, lebo ceny týchto energií sú štátom regulované a zníženie daňovej sadzby by sa na poklese cien prejavilo okamžite. Následne si však vláda musí položiť otázku, či chce pomáhať aj domácnostiam s bazénmi a saunami. „Chýba tiež vysvetlenie, prečo sú plienky dôležitejšie ako chlieb. Lebo na plienky chce dať vláda 10 %, na chleba ale ponechať 20 %,“ kritizuje podpredsedníčka SaS.

Najsilnejšiu opozičnú stranu prekvapuje, že ministerstvo financií necháva avizované zásahy do daňového systému bez komentára. „Žiadame ministra financií Petra Kažimíra, aby v súlade so záväzkami hodnoty za peniaze predložil analýzu dopadov zníženia sadzby DPH na plienky, dojčenské mlieko či detskú výživu z hľadiska verejných financií a cenovej pružnosti. Takáto analýza by mala obsahovať aj alternatívne riešenia na pomoc mladým rodinám,“ dodala Jana Kiššová.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Minister Gajdoš rokoval s veľvyslankyňou Švédskeho kráľovstva H. Eduardsovou

21:10 Minister Gajdoš rokoval s veľvyslankyňou Švédskeho kráľovstva H. Eduardsovou

Minister obrany SR Peter Gajdoš prijal na pôde rezortu obrany veľvyslankyňu Švédskeho kráľovstva Hel…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Nesúhlasím Súhlasím