SaS: Predstavili sme zmenu, ktorá zníži priestor na korupciu v energetike

14.9.2017 10:35

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila riešenie, ako vybaliť uhlie z alobalu. Poslanci za SaS prezentovali na stredajšej tlačovej besede návrh novely zákona o energetike a novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

SaS: Predstavili sme zmenu, ktorá zníži priestor na korupciu v energetike
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej je cieľom návrhov zmeniť spôsob podpory výroby elektriny z domáceho uhlia, a tak znížiť cenu elektriny, ktorá je z neho vyrobená. „Podstata spočíva v tom, že nebudeme tak ako doteraz regulovať iba cenu elektriny, ktorá sa z domáceho uhlia vyrobí, ale aj cenu komodity, teda uhlia, ktoré sa na jej výrobu použije, a ktoré sa veľkou mierou podieľa na výslednej cene pre spotrebiteľa. Reguláciu by vykonával regulačný úrad, čiže ÚRSO,“ vysvetlila J. Kiššová a zdôraznila, že cenu uhlia u nás nikto nereguluje, stanovujú ju výlučne Hornonitrianske bane a je trikrát vyššia než v zahraničí.

Poslanec NR SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek uviedol, že liberáli návrh konzultovali aj so zástupcom Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorý s tým nemal problém. Verí preto, že s tým nebudú mať problém ani poslanci za stranu Smer-SD, navyše, keď je momentálne predsedom ÚRSO bývalý minister a poslanec Smeru Ľubomír Jahnátek. „Naše zmeny by zaistili vďaka nezávislej regulácii cien uhlia nižšie ceny elektriny, transparentnejšie prostredie v energetike, a tým pádom menej priestoru na korupciu. Zároveň by pre niektorých politikov znamenali zrejme aj nižšie príjmy z neoficiálneho zarábania,“ poznamenal K. Galek.

Poslankyňa NR SR a kandidátka na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Renáta Kaščáková poukázala na to, že ťažba uhlia a baníctvo je bytostne spojené s regiónom hornej Nitry. „Baníci si zaslúžia lepšie zaobchádzanie. Vláda musí prestať ľuďom v regióne ťahať pod nos medové motúzy, mala by im povedať pravdu a najmä musí konať pre prospech všetkých a nielen pre prospech zopár jednotlivcov,“ uviedla R. Kaščáková.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SNS: Kladenia vencov pri Pomníku padlých hrdinov v Solčanoch

12:29 SNS: Kladenia vencov pri Pomníku padlých hrdinov v Solčanoch

Dňa 7.5.2018 na pozvanie starostu obce Solčany a zároveň poslanca NRSR Juraja Soboňu, sa konalo klad…