SaS: Podali sme trestné oznámenie za prevádzku bane v Novákoch

18. 12. 2016 7:58

Poslanci NR SR za stranu Sloboda a Solidarita odovzdali v piatok 16. 12. o 9:00 na podateľni Generálnej prokuratúry (Štúrova 2, Bratislava) trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci prevádzky tretieho bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch.

SaS: Podali sme trestné oznámenie za prevádzku bane v Novákoch
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Rozhodli sa tak vzhľadom na hospodárske škody, ako aj negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa poslancov prebieha bez potrebných osvedčení zrejme aj samotné podnikanie Hornonitrianskych baní v oblasti výroby a predaja elektriny.

Na takto vyrobenú elektrinu z domáceho uhlia by sa navyše nemali vzťahovať ani dotované ceny, ktoré regulačný úrad priznal iba jedinému výrobcovi, a tým sú Slovenské elektrárne, a.s. „Ide o podobnú situáciu, ako keď taxikár s licenciou požičia taxík kamarátovi, ktorý nemá ani len vodičský preukaz, aby si cez víkend trochu privyrobil,“ hovorí poslanec NR SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.

Liberáli tvrdia, že v Novákoch naďalej horí v kotli, ktorý evidentne nemá na prevádzku žiadne povolenia. „Čo je však ešte horšie, vypúšťané emisie nespĺňajú predpísané limity a výrazne škodia zdraviu ľudí, ako aj životnému prostrediu,“ vysvetľuje Galek s tým, že sa to celé deje zrejme iba v záujme spálenia čo najväčšieho množstva uhlia, ktoré je za síce nepriamo, ale o to štedrejšie dotované z peňaženiek všetkých spotrebiteľov elektriny na Slovensku.

„Podozrenia, ktoré sme prezentovali na tlačovej besede minulý týždeň v pondelok, nám nevyvrátil ani minister Žiga, ktorý odmietol prísť na mimoriadne zasadnutie výboru pre hospodárske záležitosti, ani zástupcovia Slovenských elektrární. Hornonitrianske bane Prievidza však vo svojom vyhlásení uviedli nové skutočnosti, podľa ktorých si blok B3 prenajali za účelom testovania. Nepriamo však potvrdili, že na jeho uvedenie do prevádzky nemajú žiadne povolenia a dokonca oznámenie o jeho spustení zaslali s 20 dňovým oneskorením,“ približujú poslanci.

Takéto konanie vyvoláva množstvo otázok, ktoré vo štvrtok 15.12. formou otvoreného listu zaslala predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi, ako správcovi 34% balíka štátneho akcií v Slovenských elektrárňach. V ňom sa pýta, či bolo ministerstvo o uvedení bloku B3 vopred informované, v akom režime v súčasnosti funguje, či sa budú na elektrinu vyrobenú mimo vydaného ministerského nariadenia opäť skladať všetci občania Slovenska. Druhý otvorený list s otázkami ohľadom povoľovacieho procesu a meraní súčasných emisií dostal minister životného prostredia László Sólymos.

Poslanci Jana Kiššová, Anna Zemanová a Karol Galek súčasne vyzývajú ministra životného prostredia, ministra hospodárstva, predstaviteľov Slovenských elektrární, ako aj Hornonitrianskych baní, aby prevádzku na bloku B3 uhoľnej elektrárne v Novákoch v záujme ochrany zdravia a peňaženiek ľudí, ako aj životného prostredia okamžite zastavili.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Úrad podpredsedu vlády: Na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola vláda SR vyčlenila 7,1 milióna eur

11:44 Úrad podpredsedu vlády: Na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola vláda SR vyčlenila 7,1 milióna eur

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach, ktoré je jediné svojho druhu v Eur…