SaS: Pán minister Richter, konajte!

27. 10. 2016 20:41

Návrh na zmenu pojmu nelegálne zamestnávanie, ktorý predložili poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Jana Kiššová, Jozef Mihál a Eugen Jurzyca, dnes neprešiel do 2. čítania.

SaS: Pán minister Richter, konajte!
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)
reklama

„Je nám ľúto, že takúto jasnú a očividne nezmyselnú vec koaliční poslanci zmietli zo stola. Ponechali tak absurdný stav, kedy sa na čiernych zoznamoch nelegálnych zamestnávateľov aj s patričnými konzekvenciami ocitnú firmy, ktoré len o pár hodín neskôr prihlásili zamestnanca do Sociálnej poisťovne. Svoje povinnosti voči nemu si však poctivo plnili,“ hovorí predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR Jana Kiššová s tým, že takáto situácia môže nastať veľmi jednoducho.

K podobným prehreškom môže podľa Kiššovej dôjsť napríklad aj v prípade, keď Sociálnej poisťovni dočasne nefunguje systém. Aj vtedy sa firma ocitá na zozname nelegálnych zamestnávateľov a pokuty sa pohybujú v sumách, ktoré môžu byť pre mnohé firmy likvidačné.

„Nechceme, aby slušní podnikatelia riadne platiaci dane a odvody museli za nepodstatné omyly platiť mastné pokuty a plniť nimi štátnu kasu. Cieľom nášho návrhu preto bolo zmeniť a zmierniť definíciu pojmu nelegálne zamestnávanie, aby prípadné neúmyselné oneskorenie nebolo tak hrubo trestané a nerobilo z podnikateľa nelegálneho zamestnávateľa,“ pokračuje Kiššová.

Zároveň vyzýva ministra práce Jána Richtera a poslancov vládnej koalície, aby konali.

"Ak im už pýcha nedovolí prijať rozumný a logický návrh od opozície, nech sa sami pričinia o nápravu. Veľmi radi za to zahlasujeme, rovnako ako za všetky dobré návrhy bez ohľadu na to, kto ich predkladá,“ uzavrela Kiššová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

11:30 Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

Od štvrtka od 12.00 h budú platiť výnimky z povinného nosenia rúšok. TASR o tom informovala hovorkyň…