SaS: Máme najlepší ekonomický program, je to pre nás záväzok

22.2.2016 20:03

Strana Sloboda a Solidarita sa v Agende2020 zamerala najmä na ekonomické reformy, pričom volebný program SaS bol všetkými relevantnými inštitúciami vyhodnotený ako najlepší. „Toto hodnotenie vnímame s hrdosťou, ako ocenenie našej práce, ktorú sme do programu vložili, ale zároveň je to pre nás veľký záväzok. Aby v prípade, ak bude SaS členom pravicovej reformnej vlády, sme tieto body z nášho programu začali realizovať s cieľom citeľne zlepšiť podnikateľské prostredie,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík s tým, že to v konečnom dôsledku zlepší životnú úroveň všetkých ľudí.

SaS: Máme najlepší ekonomický program, je to pre nás záväzok
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Podpredsedníčka Jana Kiššová dodala, že už niekoľko mesiacov chodí spolu s kolegami po Slovensku a intenzívne komunikujeme s občanmi. Okrem toho, že veľmi pozitívne vnímajú ekonomický program SaS, stretávajú sa s otázkou, čo má strana pripravené pre dôchodcov. „Rada by som túto súvislosť vysvetlila na troch veľkých reformách. Jednou je zníženie daní, čo bezpochyby zvýši hospodársky rast, ako sa to už udialo v minulosti. A to je jedna z možností zvyšovania dôchodkov,“ vysvetlila Kiššová.

Ďalšie nami pripravené opatrenie je odvodová reforma, čiže odvodový bonus. Opatrenie významne pomôže riešiť nezamestnanosť, osobitne dlhodobú, pretože odstráni bariéry medzi nepracovaním a pracovaním. „A spolu s pripravenou reformou Zákonníka práce, ktorá uľahčí zamestnávanie, sa zvýši zamestnanosť udržateľným spôsobom, zvýši sa počet prispievateľov do sociálnej poisťovne a zvýšia sa tak príjmy, z ktorých sa dôchodky vyplácajú. Toto sú opatrenia, ktoré vedia zrýchliť ekonomiku aj v krátkodobom horizonte,“ uistila Kiššová.

Sme presvedčení, že takýchto opatrení je v Agende 2020 veľa, konkrétne 150 a z nich by sa 40 dalo zaviesť do právneho systému veľmi rýchlo. „Nič by nestáli a významným spôsobom by zlepšili podnikateľské prostredie a chod ekonomiky. To, že takéto reformy nie sú experimentom, dokazuje história, konkrétne reformy z rokov 2004-2006. Naše reformy by toto mohli zopakovať,“ tvrdia liberáli.

Tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca doplnil, že najväčšou istotou pred budúcich dôchodcov je vyšší čistý príjem, z ktorého si môžu zaistiť vyššie dôchodky mimo systému kontrolovaného štátom.  „Všetci vieme, že prvý pilier je neudržateľný, neudržateľné máme verejné financie a dôchodky budú veľmi nízke. Druhý pilier potom, ako dostal od Ficovej vlády strelu do jedného aj druhého kolena, bol vážne poškodený. Preto tvrdíme, že náš návrh na nízku rovnú daň nechá ľuďom viac peňazí vo vreckách a zvýši im šancu, aby sa mohli zaistiť na starobu,“ vysvetlil.

SaS však myslí aj na odbúranie byrokracie. „Je nezmysel, aby si ľavá ruka pýtala od pravej niečo cez nejakého sprostredkovateľa. Hovoríme, že štát si nesmie pýtať také doklady, ktoré už má. Tiež chceme dosiahnuť, aby sa všetky tlačivá, ktoré štát žiada, dali vyplniť elektronický. Dnes je to vzdialená vízia napriek tomu, že sme už preinvestovali 955 miliónov eur do OPIS-u,“ upozornil tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Dodal, že SaS chce zaviesť aj meranie efektivity štátnej správy. „Klienti úradníkov ani služby nehodnotia a ani vnútorné vyhodnocovanie nie je nastavené na presných kritériách,“ povedal Rajtár s tým, že kritériom hodnotenia by napríklad bolo porovnanie celkového počtu žiadostí adresovaných úradu s počtom žiadostí vybavených k spokojnosti a počtom dní, ktoré priemerne trvá ich vybavenie.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Národný štipendijný program Slovenskej republiky umožňuje štúdium v ktorejkoľvek krajine sveta

19:15 Ministerstvo školstva: Národný štipendijný program Slovenskej republiky umožňuje štúdium v ktorejkoľvek krajine sveta

Do 30. apríla 2019 sa môžu študenti, doktorandi a postdoktorandi s trvalým pobytom na Slovensku uchá…