SaS: Farmári majú našu podporu aj pomoc | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

SaS: Farmári majú našu podporu aj pomoc

16.4.2018 13:44

Strana Sloboda a Solidarita žiada ministerku Matečnú, aby zastavila rozkrádačku s pozemkami. Vyzývame ministerku Matečnú, aby ešte predtým, ako odstúpi pre závažné zlyhania, podnikla všetky kroky k tomu, aby sa verejnosť dozvedela, aké konkrétne pozemky prešli do správy SPF k 28. 2. 2018 a neskôr na základe novely zákona č. 504/2003 Z. z. Ak sa tak nestane, je dôvodná obava, že pokračuje v činnosti, ktorá bude mať trestnoprávnu dohru.

SaS: Farmári majú našu podporu aj pomoc
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

„Pri prideľovaní agrodotácií sa vyplavuje na povrch čoraz viac špiny,“ konštatoval predseda SaS Richard Sulík. „Gabriela Matečná zlyhala a naďalej zlyháva ako ministerka pôdohospodárstva.  Ľudia, ktorí škandalóznym spôsobom rozhodovali o dotáciách na letiská, zarastené sady, nezmyselné plochy a pozemky ukradnuté farmárom, nemajú vo svojich funkciách čo robiť. Gabriela Matečná je ako bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu za to osobne zodpovedná,“ dodal.

Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová pripomenula: „Keď dnes ministerka povie, že o tomto systéme nevedela a o kauzách sa dozvedela z médií, a keď ide jedným dychom obhajovať Slovenský pozemkový fond a tiež Pôdohospodársku platobnú agentúru,  na pozícii ministerky nemá čo robiť a už dávno mala odísť.“

SaS sa denne ozývajú mnohí podvedení farmári a ľudia, ktorí prišli o pôdu aj peniaze a nevedia sa dovolať spravodlivosti. Máme podnety od občanov z celého Slovenska, napríklad - pán Frátrik z Trnavy, pán Polák z Bolešova, pán Čurej z Považskej Bystrice, obyvatelia Kysúc, Turca, východné Slovensko – páni Glejdura, Dacej, Hasaj Javorina a veľa ďalších.

Ako problém vnímame, že PPA neskúma právne podklady k vlastníctvu pôdy. Žiadateľ o príspevok nemusí predložiť ani list vlastníctva, ani nájomnú zmluvu. „Vieme o prípadoch, keď PPA poskytla dotáciu až 400 Eur na hektár. Užívateľ zobral peniaze, často aj úrodu a keď sa vlastníci alebo nájomcovia pozemkov bránia - vyhrážajú sa im násilím,“ informovala Jarmila Halgašová.

Riešenia strany Sloboda a Solidarita sú:

-       zriadiť centrálny register žiadostí o nájom pôdy v SPF,

-       s okamžitou platnosťou zriadiť centrálny register žiadostí o priame platby v PPA s uvedením právneho titulu k pôde - LV, nájomná zmluva – bez predloženia takého dokladu PPA neposkytne dotáciu,

-       prehodnotiť všetky zákony upravujúce vlastnícke práva k pozemkom - vrátane zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorý je protiústavný, pretože popiera súkromné vlastníctvo – LV neznamená, že máte pôdu naozaj.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OĽANO: Imreczeho odchod z postu šéfa Finančnej správy bol nevyhnutnosťou

19:30 OĽANO: Imreczeho odchod z postu šéfa Finančnej správy bol nevyhnutnosťou

Po odhaleniach a spoločnom tlaku opozície konečne rezignoval šéf finančnej správy František Imrecze.…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Nesúhlasím Súhlasím