SaS: Cieľ 2 % HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

SaS: Cieľ 2 % HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období

16.7.2018 8:00

Strana Sloboda a Solidarita podporuje zvýšenie výdavkov na obranu na dve percentá HDP a vie si predstaviť dosiahnutie tohto cieľa aj v priebehu budúceho volebného obdobia.

SaS: Cieľ 2 % HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

„Aby takýto presun rozpočtových zdrojov nepôsobil na spoločnosť drakonicky a stal sa politicky priechodným, je treba uskutočniť reformy, ktoré zlacnia a zvýšia efektívnosť štátnej správy. Zároveň je potrebné zaviesť plánovanie obranného rozpočtu na dobu štyroch až piatich rokov, aby Ozbrojené sily SR, ako aj občania mali istotu, že stanovenie cieľov a ich krytie finančnými zdrojmi je podložené odbornými analýzami,“ uviedol podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.  

Súčasná vláda podľa Galka nespĺňa ani jednu z podmienok, aby bojaschopnosť OS SR bola v reálnom čase na takej úrovni, že si splnia svoje záväzky tak voči verejnosti, ako aj voči spojencom v Severoatlantickej aliancii. „To je ďalší dôvod na jej výmenu v nasledujúcich voľbách,“ poznamenal tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľ. Galko. 

Z tohto hľadiska Sulíkovci považujú kritiku európskych spojencov zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá sa týka aj Slovenska, za oprávnenú. SaS však so znepokojením sleduje zákulisné informácie, podľa ktorých americká administratíva zvažuje odchod z NATO, ak Európa nezvýši urýchlene výdavky na obranu. Najsilnejšia opozičná strana si nemyslí, že radikalizmus a vyhrážky v otázkach financií zvýšia euro-americkú bezpečnosť a zlepšia politickú klímu v členských štátoch EÚ na takéto rozpočtové presuny. „Prezident Trump ma sklamal,“ povedal v tejto súvislosti predseda SaS Richard Sulík. 

Strana SaS dlhodobo presadzuje myšlienku, aby Európska únia vzhľadom na svoju veľkosť a ekonomickú silu mala v rámci NATO porovnateľné vojenské kapacity ako USA a bola pripravená aj na krízové scenáre euro-amerických vzťahov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo spravodlivosti: Výzva Výboru pre práva LGBTI osôb k predvolebnej kampani

21:03 Ministerstvo spravodlivosti: Výzva Výboru pre práva LGBTI osôb k predvolebnej kampani

V zmysle čl. 12 Ústavy Slovenskej republiky sú ľudia slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Vzh…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím