SNS chce od 1. 1. 2021 rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov. Novela zákona je už v podateľni NR SR

4. 8. 2019 19:44

Slovenská národná strana chce, aby nárok na rekreačné poukazy mali všetci zamestnanci. Na začiatku, keď sme ich navrhovali, pristúpili sme na kompromis so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi. Tvrdilo sa, že zaťažia rozpočet. Ukázal sa však opak. Rekreačné poukazy po ich zavedení priniesli takmer okamžite pozitívny dopad na domáci cestovný ruch napríklad v podobe zvýšenia počtu prenocovaní v ubytovacích zariadeniach, zlepšení ich ekonomických výsledkov, ako aj v rozvoji služieb, ktoré sú naviazané na cestovný ruch. Štatistiky sú neúprosné a pozitívne. Rovnako pozitívne ohlasy majú rekreačné poukazy u zamestnancov, ktorí majú nárok na ich využitie a môžu tak stráviť dovolenku na Slovensku spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi. Zároveň bol zaznamenaný záujem o využitie príspevku na rekreáciu aj u tých zamestnancov, ktorým ho ich zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť.

SNS chce od 1. 1. 2021 rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov. Novela zákona je už v podateľni NR SR
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

„Zavedenie rekreačných poukazov bolo veľmi úspešné. Pochvaľujú si ho najmä zamestnanci, znamená podporu cestovného ruchu na celom Slovensku, služby sa majú možnosť vylepšovať aj vďaka nárastu počtu turistov,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Ako ďalej dodal poslanec SNS Radoslav Baláž, že naším systémom opatrením na rozvoj domáceho turizmu sa inšpirujú aj okolité krajiny. „Predtým sme zaostávali za krajinami V4, teraz sme zastavili klesajúcu tendenciu a sledujeme nárast. Nezaznamenali sme žiadne vypuklejšie problémy, opatrenie sa stretlo s porozumením a prevádzkovatelia sú veľmi spokojní s týmto mechanizmom,“ zdôraznil.

Návrh zákona bol minulý rok prediskutovaný s odborármi a zamestnávateľmi s tým, že v prvej fáze budú rekreačné poukazy zavedené pre zamestnávateľov do 50 zamestnancov a ak sa poukazy osvedčia, zavedú sa pre všetkých zamestnávateľov.

Novela zákona, ktorá je už v podateľni NR SR, zatiaľ počíta s účinnosťou od 1. 1. 2021, takže zamestnávatelia aj štát majú  dostatočne dlhú dobu na nastavenie svojej ekonomiky a interných predpisov, aby zavedenie rekreačných poukazov bez problémov zvládli. Ak bude vôľa, SNS napriek celému spoločenskému spektru je pripravená ich navrhnúť pozmeňovacím návrhom aj od 1. 1. 2020. Všetko závisí od najbližších rokovaní so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

20:11 Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

Absolútnym víťazom 15. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice…