SNS: Vyhlásenie podpredsedu SNS Antona Hrnka ku aktuálnej medzinárodnej situácii

14.4.2018 13:43

Slovenská národná strana so znepokojením prijala správy o použití sily v medzinárodných vzťahoch bez mandátu Rady bezpečnosti OSN i bez formálneho vyhlásenia vojny. Uvedomujeme si, že situácia v celej oblasti východného Stredomoria je dlhodobo zložitá, avšak posledný vývin po vojenskej porážke tzv. Islamského štátu vzbudzoval nádej, že zainteresované veľmoci sa pokúsia nájsť modus vivendi, ktorý by ťažko skúšaným národom Blízkeho východu konečne priniesol mier.

SNS: Vyhlásenie podpredsedu SNS Antona Hrnka ku aktuálnej medzinárodnej situácii
Foto: SNS
Popis: Anton Hrnko

Nevidíme radi – aj keď ide o našich spojencov – ak sa v medzinárodných vzťahoch uplatňuje systém najskôr udri a potom zisťuj, či úder bol oprávnený. Samozrejme, použitie chemických zbraní je neospravedlniteľné, ale prijímať opatrenia vojnového charakteru na základe „príliš hodnoverných domnienok“ neprispieva stabilizácii medzinárodných vzťahov. Vyslanie tímu Organizácie pre zákaz chemických zbraní do Sýrie vyvolalo opodstatnené očakávania, že sa domnienky zmenia na istotu v prospech jednej alebo druhej strany, a teda sa aj príjmu adekvátne opatrenia v súlade s medzinárodným právom. Žiaľ, nestalo sa. Opäť vzniknú pochybnosti, ktoré ešte viac zostria aj tak už príliš veľké napätie na medzinárodnej scéne.

Každá vojna doteraz skončila mierovými rokovaniami a dohodami. Nie sme si však istí, že potenciálna termonukleárna vojna by skončila spôsobom, žeby – či už na jednej alebo druhej strane – mal kto rokovať o mieri. Preto je zodpovednosť hlavných aktérov medzinárodných vzťahov mimoriadne veľká! Musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby pre ľudstvo zabezpečili trvácny mier. Prečo sa nedohodnúť na mieri bez vojny?

Slovenská národná strana bude v rámci vládnej koalície pôsobiť tak, aby vláda Slovenskej republiky na všetkých fórach podporovala mierové riešenia medzinárodných vzťahov a iné riešenia sa neprijímali mimo rámca existujúceho medzinárodného práva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OĽANO: Imreczeho odchod z postu šéfa Finančnej správy bol nevyhnutnosťou

19:30 OĽANO: Imreczeho odchod z postu šéfa Finančnej správy bol nevyhnutnosťou

Po odhaleniach a spoločnom tlaku opozície konečne rezignoval šéf finančnej správy František Imrecze.…