SNS: Spomienka na černovských martýrov | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

SNS: Spomienka na černovských martýrov

7.11.2018 15:15

Spomienkou na Andreja Hlinku a černovských martýrov si 27. októbra poprední predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS) pripomenuli v Černovej tragédiu z roku 1907. Pietneho aktu zúčastnili sa štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič, podpredseda SNS Štefan Zelník, tajomník SNS Stanislav Kmec, krajský predseda SNS v Žilinskom kraji Erik Gemzicky, ako aj ďalší hostia a členovia SNS. Podujatie pripravila Okresná organizácia SNS v Ružomberku na čele s jej predsedom Miroslavom Zigom.

SNS: Spomienka na černovských martýrov
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

Význam tragickej udalosti v Černovej pre slovenský národ vyzdvihol v príhovore Š. Zelník.  Okrem iného uviedol: „Prišli sme sa pokloniť práve tým, ktorí položili život za pravdu a spravodlivosť. Je to odkaz pre nás, pre všetkých, aby sme ten odkaz mali v pamäti, rozširovali ho ďalším generáciám a podľa tohoto odkazu aj konali.“

Predseda občianskeho výboru mestskej časti Černová Patrik Habo poďakoval organizátorom pietnej spomienky v Černovej .“Som rád, že strana SNS nezabúda na Černovú, na odkaz Andreja Hlinku, na krvavé udalosti, ktoré sa tu stali pred 111 rokmi. Som presvedčený, že tento odkaz a posolstvo je dôležité posúvať ďalej. Nesmieme zabudnúť na toto obdobie, ktoré formovalo naše dejiny,“ povedal P. Habo.

V Černovej, ktorá je mestskou časťou  Ružomberok, došlo 27. októbra 1907 k vzbure miestneho obyvateľstva proti maďarskému útlaku, krvavo potlačenej streľbou uhorských žandárov do bezbranných ľudí. Bezprostredným dôvodom spomínanej udalosti, známej ako černovské krvipreliatie, bol spor o vysviacku miestneho kostola, postaveného hlavne pričinením popredného slovenského politika a kňaza Andreja Hlinku, černovského rodáka.

Černovská tragédia si vyžiadala pätnásť životov Černovčanov, niekoľko desiatok bolo zranených. Udalosti v Černovej a streľba žandárov do zástupu nevinných ľudí vyvolali ostré reakcie nielen doma, ale aj za hranicami vtedajšieho Rakúska-Uhorska.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy, dávame za pravdu Kalavskej

8:18 SaS: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy, dávame za pravdu Kalavskej

Reforma nemocníc je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nenávratne preč. Z toho sa natíska záver…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím