SNS: Sme hrdí, že učiteľom v našej gescii narástli platy

2. 9. 2019 9:44

Rezort školstva zaznamenal historický úspech pod vedením SNS – začínajúci učitelia budú mať od septembra na Slovensku výrazné zvýšenie miezd. SNS sa podarilo zabezpečiť najrýchlejší rast miezd práve v tomto volebnom období. “SNS mimoriadne záleží na všetkých pedagógoch, ktorí sa každý deň starajú o naše deti. Záujem o pedagógov deklaruje SNS aj tým, že pod jej vedením platy všetkých pedagógov za 3 roky a 4 mesiace narastú o 38%. Takýto prudký nárast sa zatiaľ v histórii školstva nepodarilo dosiahnuť žiadnej inej politickej strane,“ uviedol predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko.

SNS: Sme hrdí, že učiteľom v našej gescii narástli platy
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana
reklama

Od roku 2015 bol plat začínajúceho učiteľa v ZŠ a SŠ 589 eur, od 1. januára tohto roku 759 eur, od 1. septembra to už bude 831 eur a od 1. januára budúceho roka po desaťpercentnej valorizácii skončí na úrovni 915 eur. Navyše, nastupujúci učiteľ si v prvých mesiacoch robí adaptačné vzdelávanie a podľa zákona má nárok na ďalšie šesťpercentné zvýšenie platu. Vzdelávanie trvá od šiestich mesiacov do dvoch rokov, záleží na šikovnosti učiteľa, ale aj disponovanosti školy. Po ukončení adaptačného vzdelávania pedagóg prechádza do vyššej platovej triedy a môže dosiahnuť v hrubom 1001 eur. V prípade začínajúcich učiteľov MŠ sa ich plat z úrovne 475 eur v roku 2015 dostane po 1. januári budúceho roka a po adaptačnom vzdelávaní takmer na dvojnásobok, 819 eur. 

„Snahou SNS je aj naďalej vytlačiť vyššie platy pedagógov, ktorí sa každý deň starajú o naše deti a ich vzdelávajú,“dodal Andrej Danko s tým, že táto zmena má motivovať mladých absolventov stredných a vysokých škôl pre prácu v školstve.

Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

8:10 Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa 18. 2. vo Vlkanovej zúčastnil na veliteľskom zhromaždení Vojenske…