SNS: Podpora domáceho obranného priemyslu, nové pracovné miesta

17.11.2017 18:37

Postup ministerstva obrany pre obstaranie vozidiel 8×8 a 4×4 pre ozbrojené sily v zmysle bol schválený a tak môže pokračovať vo výskume vývoji. Nešlo o schválenie nákupu. V prípade bojových obrnených vozidiel 8×8 by teda malo ísť o slovensko-fínske vozidlo na podvozku Patria, pričom zapojenie slovenského obranného priemyslu by malo dosiahnuť až 70 percent z celkového objemu projektu.

SNS: Podpora domáceho obranného priemyslu, nové pracovné miesta
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

V prípade obrnených vozidiel a taktických obrnených vozidiel 4×4 rezort obrany navrhol vývoj vlastného vozidla s možnosťou spolupráce so strategickým partnerom. Podiel domáceho obranného priemyslu presiahne v tomto prípade až 80 percent. Podpora domáceho priemyslu v tomto prípade obranného je hlavnou prioritou Slovenskej národnej strany, ktorú má vo svojom programe. Výhodou tiež bude, že vozidlá budú v 100-percentnom vlastníctve štátu.

„Chcem zdôrazniť, že konečné riešenie je najlepšie pre ozbrojené sily, ktoré vybrali odborníci na základe požiadaviek a technickej špecifikácie vojakov. Vďaka výraznému zapojeniu domáceho obranného priemyslu by malo vzniknúť až do 150 nových pracovných miest. Obe navrhované riešenia sú tie najefektívnejšie ako zabezpečiť sebestačnosť Slovenskej republiky v oblasti obrany v čase krízy, či vojny,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Ako uviedol generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko v rámci hľadania riešenia odborníci porovnávali prakticky všetky relevantné vozidlá na trhu. „Podvozok obrneného vozidla Patria spĺňa vojensko-technické požiadavky najlepšie. Umožňuje tak konštrukčné prispôsobenie vozidiel podľa našich požiadaviek a zároveň vývoj úplne nového vozidla slovenskej výroby,“ povedal.

Vývoj by mal byť ukončený v roku 2018 a s jeho zavedením sa počíta v rokoch 2019 až 2029. V oboch prípadoch sa počíta so zdrojmi z rozpočtu rezortu obrany SR.

V Bratislave, dňa 15. 11. 2017

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo pôdohospodárstva: Zviera nie je vec! Poslanci schválili zákon o veterinárnej starostlivosti

19:13 Ministerstvo pôdohospodárstva: Zviera nie je vec! Poslanci schválili zákon o veterinárnej starostlivosti

Národná rada SR v treťom čítaní počtom hlasov 95 definitívne schválila zákon o veterinárnej starostl…