SNS: Peniaze vo forme zelenej nafty pôjdu prvýkrát v histórii poľnohospodárom

1. 2. 2019 8:45

Poslancom Slovenskej národnej strany sa podarilo presadiť verejnosťou dlho očakávaný zákon, ktorý má za úlohu pomôcť poľnohospodárom vo forme zelenej nafty a to vo výške 30 miliónov eur. „Z našej strany nejde o žiaden marketingový ťah, ale o stimul, pretože zelená nafta nebude zneužiteľná, bude stanovená normatívom,“ uviedla na tlačovej konferencii poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová s tým, že dotácia je vyčlenená na stanovené plodiny aj hospodárske zvieratá cez vedecky stanovený normatív určený výskumným ústavom a univerzitou v Nitre.

SNS: Peniaze vo forme zelenej nafty pôjdu prvýkrát v histórii poľnohospodárom
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

Štát bude peniaze uhrádzať vratkou, čiže časť zaplatenej spotrebnej dane z minerálnych olejov pôjde poľnohospodárom bez väčšej administratívnej záťaže. „Dôvodom finančnej pomoci bolo, že slovenskí farmári majú určité náklady spojené s výrobou a tento systémový krok pomôže zväčšiť podiel slovenských výrobkov na našom trhu,“  doplnil poslanec NR SR za SNS Juraj Soboňa.

„Poskytovanie štátnej pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe bude slúžiť vďaka novele na stabilizáciu dôležitej časti prevádzkových nákladov. Farmári, ale i práve drobní hospodáriaci roľníci môžu predkladať žiadosť Pôdohospodárskej platobnej agentúre na základe výzvy, ktorá žiadosti skontroluje,“ dodal Juraj Soboňa s vysvetlením, že agentúra posúdi splnenie podmienok a následne uhradí poľnohospodárovi kompenzáciu v sume verifikovanej výšky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Populizmus a fraška v priamom prenose

20:58 SaS: Populizmus a fraška v priamom prenose

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) hodnotí parlamentnú diskusiu o rozpočte ako frašku, v ktorej nebol…