SNS: Novembrové posolstvá

29. 11. 2017 8:37

November 1989 bol mrazivý, ale na námestiach, v uliciach aj domácnostiach to vrelo… Obdobie spred 28-mich rokov má osobitú atmosféru pre pamätníkov aj aktívnych účastníkov, príbehy z tohto obdobia sa dnes tradujú v mnohých rodinách. Každá má svoju jedinečnú skúsenosť, ktorá sa viaže aj na roky prežité v totalite. Novembrové dni 1989 boli turbulentné, plné zmien a politických otáznikov, ktoré prúdili cez otvorené brány demokracie.

SNS: Novembrové posolstvá
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

Základné smerovanie však bolo jasné: cesta k demokratickému a právnemu štátu, slobode občanov, rešpektu k občianskym právam, trhovej ekonomike, otvorenosti hraníc, slobodnému trhu,  národnostnej a náboženskej tolerancii…Na programe bola likvidácia nefunkčného centrálneho plánovania, nezmyselných päťročníc, diktátu z jedného ústredného výboru a zrušenie vlády jednej strany… Zmeny z konca roka 1989 priniesli nielen všeobecnú demokratizáciu pomerov, ale otvorili aj priestor na rozvoj národnej suverenity Slovákov. A bol to práve november 1989, ktorý umožnil Slovenskej národnej strane obnoviť po dlhých rokoch opätovne svoju činnosť.   Súčasťou našej každodennosti sa stala sloboda. Aj ponovembrový vývoj však ukázal, že  sloboda nie je a nemôže byť bezbrehá a jej základným mantinelom je predovšetkým zodpovednosť. Áno, dnes máme slobodu slova či prejavu. Ale ani tieto hodnoty nie sú nekonečné. Prečo sme teda svedkami prejavov a činov, ktoré sú nielen zavádzajúce až lživé, ale aj nebezpečné a neprípustné? Máme slobodu médií. Sú však vždy korektné a objektívne? Prinášajú overené a pravdivé informácie? Také, po ktorých volali aj účastníci novembrových udalostí. Deň boja za slobodu a demokraciu ponúka rekapituláciu hodnôt, ktoré sme dosiahli. Samostatná Slovenská republika je  dôveryhodným členom Európskej únie, máme ekonomickú aj finančnú stabilitu. Životné strasti a rodinné tragédie, ktoré sprevádzali život za ostatným drôtom, sú pre dnešných mladých ľudí ťažko pochopiteľné. Ale boli to práve ich vrstovníci, ktorí zohrali historickú úlohu, keď vyšli do ulíc a na námestia.

Áno, dnešná sloboda má korene v neslobodnom režime, preto je našou povinnosťou pripomínať si udalosti, ktoré zmenili históriu. Spomínať a nezabúdať. Upozorniť na neprávosť či  extrémizmus, otvorene označiť zlo, hlásiť sa k európskym hodnotám a zároveň  si vážiť hodnoty vlastnej krajiny. Popri tom využívať v plnej miere možnosti, ktoré demokracia ponúka. Práve tento benefit totalita upierala občanom a skutočné právo na ovplyvňovanie politického života bolo pre nich vzdialenou neznámou. Odkaz novembra sa obracia aj k občanom – aby obhajovali svoje práva a zaujímali sa o veci verejné. Využívali demokraciu ako možnosť spolurozhodovať. Slobodnú voľbu ako nástroj na vyjadrenie svojej vôle. Nielen hľadať negatíva či kritizovať na sociálnych sieťach, unikať do virtuálneho sveta, ale vždy, keď je príležitosť, prejaviť občiansku angažovanosť.  November’89 je dejinný zlom, ktorý by sme si nemali pripomínať iba počas sviatočného dňa v kalendári.  Jeho posolstvá totiž prijímame denne. Ide však o to, či vždy zodpovedne, múdro a prezieravo.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Štátny tajomník Peter Krajňák rokoval so zástupcami hasičského zboru o vzdelávaní budúcich hasičov

12:11 Ministerstvo školstva: Štátny tajomník Peter Krajňák rokoval so zástupcami hasičského zboru o vzdelávaní budúcich hasičov

Za účasti štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Krajňáka sa 4. 1…