SNS: Dobšinského rozprávky sa stali súčasťou Národnej lotyšskej knižnice | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

SNS: Dobšinského rozprávky sa stali súčasťou Národnej lotyšskej knižnice

13.6.2018 19:44

Špeciálna edícia trojzväzkového diela Prostonárodných slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského sa stala súčasťou Národnej lotyšskej knižnice. Ako dar toto dielo venoval predseda NR SR Andrej Danko, ktorý je na dvojdňovej oficiálnej ceste v Lotyšskej republike.

SNS: Dobšinského rozprávky sa stali súčasťou Národnej lotyšskej knižnice
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

Ľudová slovesnosť, ktorá odráža myslenie, cítenie a autentickosť slovenského národa zaujali Pavla Dobšinského, evanjelického farára, ale aj pedagóga, spisovateľa, básnika, prekladateľa a významného folkloristu, ktorý žil a tvoril v 19. storočí. Okrem iných aktivít sa venoval ľudovej slovesnosti, zbieral piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, obyčaje a povery. Aj na ich základe zozbieral a zapísal rozprávky, ktoré sú dnes naším slovenským národným bohatstvom. Rodili sa v období vrcholiaceho národného útlaku a v tom čase boli jedným z momentov, ktoré podčiarkovali existenciu slovenského národa. 

„Toto dielo je slovenským národným kultúrnym dedičstvom. Odráža stáročné skúsenosti našich predkov a zároveň zrkadlí život slovenského ľudu. Prostonárodné slovenské rozprávky jednoducho patria k nášmu slovenskému národu, som rád, že pri tejto príležitosti môžem odovzdať do fondu Lotyšskej národnej knižnice kompletné vydanie s ilustráciami Martina Benku, slovenského národného umelca, maliara a grafika, ktorý je zakladateľskou osobnosťou moderného slovenského výtvarného prejavu.“ Povedal pri slávnostnom odovzdaní daru predseda NR SR Andrej Danko.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo vnútra: Polícia informovala o vyšetrovaní trestnej činnosti v minulom roku

22:00 Ministerstvo vnútra: Polícia informovala o vyšetrovaní trestnej činnosti v minulom roku

Slovenským policajtom v roku 2018 podarilo objasniť historicky najviac prípadov. Objasnenosť trestný…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím