Prezidenti rokovali v Bukurešti o príprave samitu NATO

4. 11. 2015 17:01

Prezident SR Andrej Kiska sa v stredu v Bukurešti zúčastnil na rokovaní prezidentov - alebo ich zástupcov - Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Najvyšší predstavitelia diskutovali o príprave samitu NATO v júli 2016 vo Varšave, o dlhodobej adaptácii vo svetle zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete, o budúcnosti vzťahov NATO – Rusko, ako aj o pokračovaní rozširovania Aliancie.

Prezidenti rokovali v Bukurešti o príprave samitu NATO
Foto: ReproFoto: facebook
Popis: Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky
reklama

Prezident Andrej Kiska na stretnutí zdôraznil nevyhnutnosť hľadať mierové riešenia, ktoré prispejú k bezpečnosti obyvateľov v Európe. Osobitne v čase zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v dôsledku krízy na Ukrajine či situácie v Sýrii. Hlavným nástrojom podľa slovenského prezidenta musí aj naďalej zostať dodržiavanie medzinárodného práva a medzinárodných záväzkov.

Účastníci stretnutia sa zhodli, že v prípade ohrozenia má však každý štát právo prijať potrebné opatrenia, individuálne, či kolektívne. Tieto opatrenia by mali byť založené na starostlivých analýzach a odporúčaniach vojenských expertov. Slovensko si plní záväzky, ku ktorým sa prihlásilo na samite NATO v roku 2014 vo Walese. Podporí tiež opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov Slovenska a jeho spojencov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

22:05 Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

Na Slovensku bolo v uplynulom roku spáchaných 58 829 trestných činov. „V porovnaní s rokom 2018 je t…