Prezident prijal ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea

14. 2. 2019 19:19

Prezident Andrej Kiska prijal v utorok v Prezidentskom paláci ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických Mikea Pompea, ktorý navštívil Slovensko pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a pádu Železnej opony. Prezident Kiska a minister Pompeo zdôraznili obojstranný záujem na posilňovaní transatlantických vzťahov. Zhodli sa, že Európa a USA sa navzájom potrebujú.

Prezident prijal ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea
Foto: Reprofoto: Facebook/Andrej Kiska
Popis: Andrej Kiska

„Dnes žiadny štát, ani ten najväčší, nedokáže sám čeliť problémom a výzvam súčasnosti. Musíme hľadať spoločné riešenia a odstraňovať prekážky, nie zavádzať nové“, povedal prezident Kiska. 

Pripomenul tiež dôležitosť našej jednoty, ktorá je základným predpokladom pre posilňovanie spoločnej bezpečnosti. Partneri sa v rozhovore venovali aj hospodárskej a obrannej spolupráci. USA sú jedným z najdôležitejších obchodných partnerov pre Slovensko. Americké firmy u nás zamestnávajú takmer 50 tisíc Slovákov. 

Mike Pompeo ocenil, že Slovensko berie svoj záväzok zvyšovať výdavky na obranu vážne a splní ho skôr, ako pôvodne plánovalo. V ďalšej diskusii sa partneri dotkli aj vývoja v Európskej únii, na Ukrajine a tiež vzťahom s Ruskom a Čínou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef

Ďalšie články z rubriky

Predseda parlamentu Andrej Danko sa stretol s českým prezidentom Milošom Zemanom. Spoločne diskutovali o vývoji oboch štátov po páde komunistického režimu

18:18 Predseda parlamentu Andrej Danko sa stretol s českým prezidentom Milošom Zemanom. Spoločne diskutovali o vývoji oboch štátov po páde komunistického režimu

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko prijal osobné pozvanie od českého prezident…