Prezident diskutoval v Žiline o doprave, školstve a zdravotníctve

0
Prezidenta SR Andrej Kiska (Autor: TASR)

„S plnením sľubu navštíviť každú jednu župu, ktorý som dal po župných voľbách, začínam v Žiline. Celé Slovensko je nádherné, ale táto župa má úžasné miesta, ako sú Liptov a Orava,“ povedal prezident s tým, že záujem turistov o ne rastie.

Prezident s vedením samosprávneho kraja diskutoval o oblastiach, ktoré spadajú do jeho kompetencií, ako sú zdravotníctvo, školstvo a doprava. „Z pohľadu investícií dávame na Slovensku do zdravotníckych zariadení len jednu tretinu v porovnaní s priemerom Európskej únie, čo je veľmi málo. Práve v žilinskej župe je problémová nemocnica, ako je napríklad Liptovský Mikuláš. Kto má navštívi naše okresné nemocnice, je zhrozený, v akom stave sú. Diskutovali sme o tom, ako sa k tomu štát stavia,“ zhrnul prezident.

Pri školstve bol predmetom diskusie pomer gymnázií a odborných škôl. V prípade dopravy prezident upozornil na situáciu v Ružomberku a Kysuckom Novom Meste. „Z pohľadu župy tu bola prosba, aby štát, ktorý zabezpečuje tranzit cez Kysucké Nové Mesto, pomohol problém aj riešiť.“

Po návšteve gymnázia prezident povedal, že ho veľmi prekvapil záujem žiakov o školstvo: „Na Slovensku potrebujeme vrátiť úctu k vzdelaniu, stratili sme rešpekt k učiteľom. Potrebujeme dostať za učiteľov najtalentovanejších mladých ľudí. Nie je možné, aby vo Fínsku na jedno miesto na pedagogickej fakulte boli piati uchádzači a aby mi dekan pedagogickej fakulty na Slovensku povedal, že decká nechcú ísť za učiteľov, tak zoberie každého, kto pôjde náhodou okolo vysokej školy.“

V rámci vystúpenia na kongrese chirurgov sa im prezident poďakoval za obetavú prácu: „Pracovať v našom zdravotníctve nie je jednoduché a napriek tomu máme ľudí, ktorí tomu dávajú celé svoje srdce a starajú sa o to, aby zdravie našich ľudí bolo na dobrej úrovni. Poprosil som ich, aby sa zapojili do diskusie o reforme zdravotníctva. Ročne nám zomrie na liečiteľné choroby zbytočne 4300 ľudí v porovnaní s priemerom Európskej únie. Stále nemáme dobré zdravotníctve, nie je funkčné DRG a je skôr len záťažou, nemáme štandardizované lekárske postupy. Oceňujem, že k čiastočným pokrokom došlo za ministra Druckera aj za ministerky Kalavskej, ale cesta ku kvalitnému zdravotníctvu je ešte veľmi dlhá a je úlohou nás všetkých, aby sme o zdravotníctve hovorili.“

- Reklama -