Prezident: Účastníci Sviečkovej manifestácie preukázali obrovskú odvahu

26.3.2019 22:00

Andrej Kiska si v pondelok pripomenul 31. výročie Sviečkovej manifestácie zapálením sviečky na Hviezdoslavovom námestí. V krátkom vyhlásení pre médiá ocenil najmä obrovskú odvahu účastníkov protestu, ktorí vedeli, že môžu byť perzekvovaní a ich rodiny môžu dlhé roky zažívať represie, a napriek tomu prišli.

Prezident: Účastníci Sviečkovej manifestácie preukázali obrovskú odvahu
Foto: TASR
Popis: Prezidenta SR Andrej Kiska

Prezident tiež vyjadril účastníkom Sviečkovej manifestácie vďaku, že otvorili cestu k tomu, aby o rok a niečo neskôr prišla veľká demokratická zmena. „Aj vďaka nim dnes môžeme stáť v modernom, demokratickom a slobodnom Slovensku,“ myslí si prezident. „To, ako ich polievali vodou, ako ich rozháňali, potom ich zavreli a bili, bolo typickou ukážkou toho, v akej dobe sme žili,“ dodal.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa 25. marca 1988 konala Sviečková manifestácia, na ktorej sa zišli tisícky občanov z hlavného mesta i ďalších miest a obcí Slovenska. So sviečkami v rukách vyjadrili názor na nedodržiavanie ľudských a najmä náboženských práv vo vtedajšom Československu. Zhromaždenie sa stalo predzvesťou Nežnej revolúcie. Od roku 1993 je 25. marec Dňom zápasu za ľudské práva a zo zákona pamätným dňom Slovenskej republiky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef

Ďalšie články z rubriky

SaS: Čakáme na spojené maďarské sily

19:20 SaS: Čakáme na spojené maďarské sily

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by privítala, keby maďarské strany našli vyhovujúci model a išli d…