Premiér Fico: Sú potrebné urýchlené rozhodnutia o zostavení európskej pobrežnej stráže

0
Robert Fico (Autor: SITA)

Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že možno bude na tento účel potrebný aj mimoriadny summit EÚ.

“Mali by sme zvážiť zmenu nedávno schváleného časového harmonogramu, lebo nemožno čakať až na jeseň. Musíme presvedčiť krajiny, ktoré majú problém so zriadením tejto európskej stráže, aby pochopili, že ak nezvládajú ochranu svojej hranice samy, musí prísť medzinárodná ochrana schengenskej hranice. Ale ak má padnúť rozhodnutie až na jeseň, už bude po funuse,” povedal Fico s tým, že Slovensko dáva k dispozícii celú našu zahraničnú policajnú jednotku Hrad, ktorá bude pripravená na nasedenie všade tam, kde pôjde o dôslednú ochranu schengenskej hranice.

Podľa premiéra udalosti, ktoré sa dejú v Európe, nás nútia reagovať. “Útoky sa objavili aj v ďalších európskych mestách a vyjadrujem veľké prekvapenie nad tým, ako po útokoch predstavitelia opozície úmyselne bagatelizujú bezpečnostné riziká, aj keď vidia, čo sa v súvislosti s migráciu v Európe deje,” odkázal. Fico tiež odmietol ironizovanie niektorých slovenských médií, že vo štvrtok (7.1.) vedel po útokoch na ženy v Kolíne nad Rýnom viac ako nemecká polícia. “Ja pracujem s relevantnými spravodajskými informáciami. Som zvedavý, ako média dnes večer spracujú správu nemeckého ministerstva vnútra, ktorá potvrdzuje, že medzi útočníkmi na ženy bolo až 18 migrantov z celkového počtu 31. My neprichádzame s fikciami či výmyslami,” uistil.

Premiér zopakoval, že Slovensko nemôže dovoliť, aby k nám naraz prišlo niekoľko tisíc migrantov. “Nie je možné ich prirodzene integrovať, museli by byť držaní na jednom mieste, čo by viedlo k bezpečnostným rizikám. “Situácia je mimoriadne vážna. Dochádza k čím ďalej väčšiemu napätiu vo verejnosti, ktorá očakáva od vlád, že prinesú relevantné riešenia. Základom všetkého je zastaviť neriadený prílev migrantov do Európy dôslednou ochranou schengenskej hranice, v priemere ide o 2000 ľudí za deň. Počet nie je vyšší len kvôli počasiu. OSN očakáva v roku 2016 až tri milióny utečencov,” dodal.

Nemecké ministerstvo vnútra dnes potvrdilo informácie, že medzi aktérmi násilností počas osláv príchodu nového roka v Kolíne nad Rýnom boli žiadatelia o azyl. Podľa vyjadrenia hovorcu Tobiasa Plateho, ktoré citovala agentúra Reuters, polícia už pozná mená 31 osôb spojených s hromadným prepadávaním v kolínskych uliciach, kde boli obeťami prevažne ženy. Medzi týmito identifikovanými osobami je 18 žiadateľov o azyl v Nemecku. Z 32 zdokumentovaných trestných činov zo silvestrovskej noci ide v prevažnej väčšine o krádeže a ublíženie na tele. Sexuálne útoky sú predmetom troch z týchto prípadov, s ktorými však nie je spojený ani jeden z doteraz identifikovaných násilníkov.

Okradnutie, ohrozovanie alebo sexuálne obťažovanie skupinami prevažne opitých mužov vo veku 18 až 35 rokov počas novoročných osláv nahlásilo podľa údajov agentúry Reuters 121 žien. Samotné obete i svedkovia vypovedali, že páchateľmi boli prevažne muži severoafrického alebo arabského výzoru.

- Reklama -