P. Gajdoš: 19. január 2006 je čiernym dňom v histórii Slovenska

20. 1. 2020 15:11

Obete najväčšej leteckej tragédie v dejinách Slovenska si počas pietnej spomienky v obci Hejce a na vrchu Borsó uctil minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s maďarským rezortným kolegom Tiborom Benkőm, náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Danielom Zmekom a s ďalšími predstaviteľmi slovenského rezortu obrany a ozbrojených síl oboch krajín. Vzdali tak úctu slovenským vojakom, ktorí pred 14 rokmi zahynuli pri havárii lietadla AN-24 pri návrate z misie KFOR.

P. Gajdoš: 19. január 2006 je čiernym dňom v histórii Slovenska
Foto: TASR
Popis: Peter Gajdoš
reklama

„Slovensko si pamätá 19. január 2006 ako čierny deň svojej histórie. 42 rodín prišlo o svojich najbližších a my ostatní o skvelých kolegov a v neposlednom rade odborníkov vo svojich spôsobilostiach,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. „Ani po 14 rokoch sa na toto miesto nedá prísť zo zvyku, či z povinnosti, ale iba z dôvodu úprimného záujmu vyjadriť úctu hrdinom, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy,“ dodal. Pri tejto príležitosti zároveň poďakoval obyvateľom obce Hejce za spolupatričnosť a starostlivosť o pietne miesta. 

Minister obrany Maďarska Tibor Benkő vyjadril sústrasť rodinám, ako aj priateľom zosnulých z radov ozbrojených síl. „Všetky tie sviece a kahance, ktoré tu dnes horia, zachovávajú pamiatku na našich kolegov. Odišli do zahraničia pomáhať iným národom, aby mohli žiť v pokoji, mieri a bezpečí, za čo im patrí naša úcta,“ povedal. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa pred 14 rokmi podieľali na záchranných akciách.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko, udalosť z 19. januára 2006 je tragickou súčasťou novodobej histórie Ozbrojených síl SR. „S vojakmi, ktorí prišli o život pri tejto nehode som osobne spätý. Je podstatné, aby sme si túto tragédiu každý rok pripomínali, a tiež aj pamiatku ďalších našich vojakov, ktorí položili životy v prospech Slovenskej republiky za jej hranicami,” povedal.

Pamiatku 42 slovenských vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej tragédii pri návrate z Kosova, pripomína na vrchu Borsó symbolických 42 pietnych dubových stĺpov, ako aj pamätník uprostred maďarskej obce Hejce.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

8:10 Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa 18. 2. vo Vlkanovej zúčastnil na veliteľskom zhromaždení Vojenske…