OĽaNO: Súkromným dopravcom treba najprv určiť pravidlá | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

OĽaNO: Súkromným dopravcom treba najprv určiť pravidlá

8. 8. 2019 14:19

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje myšlienku liberalizácie dopravy. Chceme, aby na Slovensku pôsobili súkromní dopravcovia, ktorí môžu priniesť najmä lepšie služby pre cestujúcich.

OĽaNO: Súkromným dopravcom treba najprv určiť pravidlá
Foto: OĽaNO
Popis: OĽaNO

Podľa tieňového ministra dopravy za hnutie OĽANO Jána Marosza to ale nejde chaotickým rozdelením tratí do cudzích rúk na 10 rokov bez toho, aby mal štát jasno, v akom režime majú na nich premávať jednotlivé spoje. ,,Ministerstvo hovorí, že dopravcom určí rozsah výkonov, no už dnes je jasné, že na niektorých tratiach vrátane úseku medzi Žilinou a Rajcom by v dohľadnej dobe bolo treba navýšiť počet spojov aj o 50%. Ak tam minister dopravy ‚zabetónuje‘ dopravcu s pevnými podmienkami, ľudia sa budú roky voziť v preplnených vlakoch,“ vysvetľuje Ján Marosz.

Ako riziko vidí hnutie OĽANO aj neochotu niektorých dopravcov vstupovať do integrovaných systémov a deliť si tržby s ostatnými dopravcami (napríklad Regiojet, ktorý sa nehrnul do Bratislavskej integrovanej dopravy). „Štát by mal najprv nastaviť pravidlá, dopravu skoordinovať a integrovať tak, aby mali ľudia zabezpečené prípoje a potom na jednotlivé úseky vysúťažiť súkromných prevádzkovateľov,“ zdôraznil Marosz. Zároveň vyjadril podozrenie, že v súťaži o dopravcu na prvú trať môže ísť o machináciu a tender už môže mať vopred víťaza: „ministerstvo dopravy tvrdí, že prvý dopravca by mal začať jazdiť už od februára 2020. Ani po tom, čo boli informácie o tendri rok zverejnené, nie je možné nájsť dopravcu za 7 mesiacov. Normálny čas férovej súťaže sú 2-3 roky,“ uzavrel Ján Marosz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

20:11 Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

Absolútnym víťazom 15. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím