OĽaNO: Návrh OĽANO má zaviesť poriadok a spravodlivosť pri rozdeľovaní dotácií cez PPA | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

OĽaNO: Návrh OĽANO má zaviesť poriadok a spravodlivosť pri rozdeľovaní dotácií cez PPA

22. 5. 2018 19:48

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) opätovne predkladajú návrh zákona, ktorý pomôže skutočným vlastníkom alebo legálnym nájomcom pôdy dostať sa k dotáciám.

OĽaNO: Návrh OĽANO má zaviesť poriadok a spravodlivosť pri rozdeľovaní dotácií cez PPA
Foto: OĽaNO
Popis: OĽaNO

„Cieľom návrhu nášho zákona je zaviesť poriadok a spravodlivosť, aby sa vlastník alebo legálny nájomca pôdy mohol dostať k dotáciám, ktoré dáva Európska únia užívateľom,“uviedol poslanec za OĽANO a tieňový minister pôdohospodárstva Martin Fecko. „Keď chce niekto čerpať dotáciu cez Pôdohospodársku platobnú agentúru na pôdu, teda priame platby, bezpodmienečnou podmienkou musí byť predloženie listu vlastníctva alebo platnej nájomnej zmluvy na túto pôdu,“ ozrejmil návrh zákona Fecko, ktorý spolu s poslancami za OĽANO predkladá už siedmykrát.

Ako ďalej uviedol Fecko, systém je v súčasnosti nastavený tak, že spomínané dokumenty je žiadateľ povinný predložiť až po výzve agentúry. „Tento systém vytvára neskutočné korupčné prostredie. Dnes sme svedkami toho, že pani ministerka Matečná nás drží v hlbokom socializme a neuznáva, že vlastnícke právo k pôde stojí nad právom užívať pôdu,“ povedal M. Fecko a zdôraznil, že pôda je pre poľnohospodárov hlavným výrobným prostriedkom. „To znamená, že pre farmárov je pôda alfa a omega ich živobytia a živobytia ich rodín. Ak k nej nemajú prístup a nemôžu rozvíjať svoju pracovnú aktivitu, dochádza k degradácii celého odvetvia, čiže k úpadku poľnohospodárstva,“ upozornil.

Martin Fecko takisto upozornil, že v západných krajinách Európskej únie je nepredstaviteľné, aby niekto užíval cudzí majetok bez akýchkoľvek zmlúv.

Podľa poslanca za OĽANO a tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera rezort pôdohospodárstva nefunguje, škandály pribúdajú a ľudia sa nevedia domôcť svojich práv. „Dôvera ľudí v štátne inštitúcie preto prirodzene klesá. Musíme si uvedomiť, že nie ľudia sú tu pre štát, ale štát je tu pre ľudí. Aj to je dôvod, prečo budeme pani ministerku Matečnú vo štvrtok odvolávať,“ vyjadril sa Heger.

„My v hnutí OĽANO stojíme na strane obyčajných ľudí. Práve tí nemajú telefónne čísla na ministrov, štátnych tajomníkov či premiéra a týchto ľudí sa budeme vždy zastávať,“ povedal E. Heger, ktorý za najväčší problém v pôdohospodárstve považuje prideľovanie pôdy. „Zákon na riešenie tohto problému predkladá OĽANO už siedmykrát. Koalícia zatiaľ odignorovala všetky naše pokusy. Farmárov dnes preto vyháňajú z pôdy súkromné sbs-ky, alebo dotácie na pôdu berú iní ľudia, ako tí, čo sa o pôdu starajú,“ uzavrel Eduard Heger.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Štátny tajomník Peter Krajňák rokoval so zástupcami hasičského zboru o vzdelávaní budúcich hasičov

12:11 Ministerstvo školstva: Štátny tajomník Peter Krajňák rokoval so zástupcami hasičského zboru o vzdelávaní budúcich hasičov

Za účasti štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Krajňáka sa 4. 1…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím