Nagy (Most-Híd): Smer znova okopíroval Mostu návrh zákona, teraz o vdovských dôchodkoch

19. 12. 2015 11:40

Strana Smer podľa europoslanca Józsefa Nagya za Most-Híd okopírovala ich ďalší návrh zákona. Ešte ako poslanec NRSR v máji 2014 predložil zmenu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s cieľom vyrovnať diskriminačné rozdiely v poskytovaní vdovského dôchodku rušením časových obmedzení.

Nagy (Most-Híd): Smer znova okopíroval Mostu návrh zákona, teraz o vdovských dôchodkoch
Foto: SITA
Popis: József Nagy, europoslanec (Most-Híd)

Smer to vtedy odmietol, no teraz, pred voľbami, na poslednej schôdzi parlamentu ako vlastný návrh schválil. Za stratený čas každý vdovec či vdova prišla minimálne o 2.184 Eur.

“Na každom stretnutí s dôchodcami túto nespravodlivosť niekto vyčíta. Predložil som aj vyše 10.000 podpisov na podporu, ale ani to nepomohlo. Zmenu vtedy Smer nepodporil. Na to peniaze neboli, ale zato vlaky jazdili zadarmo. Aj pre zahraničných penzistov.”- hovorí József Nagy, ktorý bol pred voľbami do Európskeho parlamentu členom Výboru pre sociálne veci.

Zmena sa týka vyše desaťtisíc invalidných alebo vo svojej mladosti ovdovených, ktorí mesačne prichádzajú o minimálne 136,50 Eur oproti tým, ktorí ovdoveli po roku 2004. Zákon Mostu mohol platiť už od septembra 2014.

„Smer robí niečo pre ľudí len pred voľbami. Je to smutné, lebo za ten stratený čas ukrátili ovdovených starých ľudí minimálne o 2.184 Eur. S tým sa na volebných mítingoch asi chváliť nebudú.” - uviedol József Nagy, terajší europoslanec.

Na poslednú chvíľu pred voľbami, pozmeňovacím návrhom poslanca Viliama Jasaňa (Smer) sa nárok na pozostalostný dôchodok vdovám a vdovcom po 1. januári 2016 obnoví, čiže bez ohľadu na to, že kedy sa splnila zákonom stanovená podmienka, ako je napr. vznik invalidity, dovŕšenie 50 rokov či dôchodkového veku. Tak, ako to Most-Híd navrhoval na jar v roku 2014.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mv
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

R. Raši: Do Izraela a USA posielame ďalšie firmy, aby sa presadili na globálnych trhoch

6:20 R. Raši: Do Izraela a USA posielame ďalšie firmy, aby sa presadili na globálnych trhoch

Zvýšenie využitia kapacity elektrovozidiel, zlepšenie služieb zákazníkom prostredníctvom smart zaria…