Most-Híd: Robíme kroky k lepšej podpore vzdelania detí z chudobného prostredia | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Most-Híd: Robíme kroky k lepšej podpore vzdelania detí z chudobného prostredia

6. 11. 2019 20:55

Poslancom za Most-Híd Štefanovi Vavrekovi a Ladislavovi Balódimu sa v spolupráci so štátnym tajomníkom ministerstva školstva Petrom Krajňákom podarilo presadiť zákon, ktorý zlepšuje podmienky pre vzdelávanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Zákon má cieľ zvýšiť počet asistentov učiteľa na školách, zvýšiť prostriedky ktoré školy na žiakov dostanú a v neposlednom rade umožniť školám podporovať talentovaných žiakov priamo z príspevku. Zákon získal v parlamente jednoznačnú podporu, keď za jeho schválenie hlasovalo 105 poslancov a ani jeden z prítomných poslancov nehlasoval proti.

Most-Híd: Robíme kroky k lepšej podpore vzdelania detí z chudobného prostredia
Foto: Most-Híd
Popis: Logo strany Most-Híd
reklama

„Pre mňa osobne takýto výsledok znamená veľa. Je to odkaz, že našim cieľom nie je spoločnosť rozdeľovať, ale spájať. Hľadať rozumné kompromisy a bez zbytočných sporov zlepšovať život v našej krajine v oblastiach, v ktorých to potrebujeme. Aj preto sme počas celého legislatívneho procesu nezdôrazňovali, že sa opatrenie sa najviac dotkne rómskych žiakov. Toto opatrenie má pomôcť všetkým žiakom, ktorí nemali to šťastie narodiť sa do rodín s finančným zázemím. Reakcia na malú atlétku v balerínkach z Moldavy nad Bodvou a zavedenie možnosti priamo podporovať talentované športovkyne, talentovaných umelcov alebo šikovných študentov je pre mňa jedným zo spôsobov ako naše deti zviditeľniť a pomôcť búrať stereotypy, pomôcť vyrovnávať štartovacie čiary a motivovať žiakov k štúdiu.“ uviedol poslanec národnej rady Štefan Vavrek.

Zákon bol pôvodne pripravovaný na ministerstve školstva pod gesciou štátneho tajomníka Petra Krajňáka ako súčasť širšej novely školského zákona. U ministerky, ktorá dala prednosť iným prioritám však podporu nenašiel a preto do parlamentu putoval v zmenenej forme ako poslanecký návrh. „Na ministerstve táto úprava bohužiaľ nenašla podporu. Som preto veľmi rád, že sa nám podarilo dosiahnuť takýto výsledok poslaneckým návrhom. Pôvodný návrh bol o mnoho robustnejší. Ak by prešiel v pôvodnej podobe, pomoc školám aj žiakom by bola komplexnejšia. Takto sa nám podarilo upraviť hlavné priority ako zvýšenie počtu asistentov učiteľa z povinnosti mať asistent pri vyššom počte žiakov ako 85 na povinnosť mať asistenta učiteľa na každých 50 žiakov zo znevýhodneného prostredia. Zákon tiež počíta so zvýšením príspevku z terajších 150 eur na zhruba 240 eur. Po dlhej dobe by to znamenalo viac prostriedkov pre školy, ktoré ich najviac potrebujú.“ uviedol k novele zákona štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák. Zákon okrem zvýšenia počtu asistentov, natrvalo zavádza definíciu žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia, kedy sa za takéhoto žiaka považuje ten, ktorého rodičia poberajú dávku v hmotnej núdzi. Táto úprava je doplnená aj o výmenu informácií medzi ministerstvom školstva a sociálnou poisťovňou. Školám by tak mala odpadnúť povinnosť žiadať si potvrdenia od rodičov. Výmena informácií sa však týka iba najmenej rozvinutých okresov. „V praxi sa stávalo, že rodičia potvrdenia proste nepriniesli a škola tak prichádzala o prostriedky. Teraz sa školy nemusia báť, že prostriedky nedostanú a zároveň bude mať ministerstvo k dispozícii informácie, vďaka ktorým bude vedieť s akou sumou na podporu žiakov musí počítať. Opatrenie sme zamerali na najmenej rozvinuté okresy, pretože tam potrebujeme podporu zvýšiť najviac“ dodal Krajňák.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

11:30 Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

Od štvrtka od 12.00 h budú platiť výnimky z povinného nosenia rúšok. TASR o tom informovala hovorkyň…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím