Most-Híd: Obce na slovensko-maďarskej hranici spojí nový Ipeľský most

23. 8. 2018 12:04

Medzi obcami Vrbovka a Őrhalom na slovensko-maďarskej hranici sa má začať stavať most cez rieku Ipeľ. Vláda dnes schválila návrh na uzavretie medzivládnej Dohody medzi Slovenskom a Maďarskom o výstavbe spoločného cestného mosta. Ten medzi prihraničnými obcami Vrbovka a Őrhalom umožní prechod osobnej a nákladnej doprave do 3,5 tony, peším aj cyklistom.

Most-Híd: Obce na slovensko-maďarskej hranici spojí nový Ipeľský most
Foto: Most-Híd
Popis: Logo strany Most-Híd

„Výstavba ďalšieho Ipeľského mosta zabezpečí dopravnú obslužnosť tohto územia. Priblíži oba regióny a ľudia ho budú môcť  dennodenne využívať na cestu do práce a na rekreáciu. Má pridanú hodnotu aj pre rozvoj cestovného ruchu v týchto prihraničných regiónoch,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Ministerstvo dopravy vypracovalo návrh a prerokovanie Dohody o výstavbe spoločného hraničného mosta ako gestor medzivládnych dohôd v cestnej infraštruktúre. Investorská príprava a výstavba mosta na slovenskej strane je v kompetencii obce Vrbovka s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Financovanie stavby je plánované z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V–A Slovenská republika – Maďarsko 2014–2020, z príspevku štátu prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja.

Súčasné prepojenie medzi obcami Vrbovka a Őrhalom je zabezpečené pomocou drevenej lávky, ktorá umožňuje prechod chodcom a cyklistom. Nový cestný most bude slúžiť nielen chodcom, bicyklistom, ale aj medzinárodnej osobnej a nákladnej doprave do maximálnej celkovej hmotnosti 3,5 t.

Zdroj: Ministerstvo dopravy SR

PaedDr. Árpád Érsek

  • MOST-HÍD
  • minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OĽANO predstavilo najlepšiu kandidátku, akú kedy malo

19:22 OĽANO predstavilo najlepšiu kandidátku, akú kedy malo

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) postavilo do parlamentných volieb 2020 najlepšiu…