Most-Híd: Novelu o vnútrozemskej plavbe podporili v parlamente koaliční aj opoziční poslanci | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Most-Híd: Novelu o vnútrozemskej plavbe podporili v parlamente koaliční aj opoziční poslanci

3. 12. 2019 19:55

Štát si od nového roka bude u lodných dopravcov objednávať dopravu tak, ako to dnes funguje napr. v železničnej doprave. Novela zákona o vnútrozemskej plavbe zavedie od 1. 1. 2020 do praxe výkony vo vodnej doprave vo verejnom záujme. Ministerstvo tým chce sprejazdniť dnes nevyužité vodné cesty na verejnú osobnú dopravu. Cieľom je odľahčiť dopravou preťažené cesty.

Most-Híd: Novelu o vnútrozemskej plavbe podporili v parlamente koaliční aj opoziční poslanci
Foto: Most-Híd
Popis: Logo strany Most-Híd

„V parlamente za tento návrh hlasovalo 99 poslancov aj z radov opozície, čo je dôkazom, že ide o zmysluplný nápad. Vodná doprava je ekologický a rýchly spôsob dopravy.

Prinesie benefity obyvateľom aj životnému prostrediu a ako alternatívnu formu ju podporuje aj Európska únia,“  pripomenul minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Vďaka zmene zákona bude môcť vzniknúť aj projekt tzv. Dunajbusu, ktorý by mal obsluhovať prístaviská medzi Šamorínom a Bratislavou. Táto nová ekologická forma verejnej osobnej dopravy by mohla pomôcť pri preprave približne 100.000 obyvateľom.

Výhodou lodnej dopravy je, že bez ohľadu na podmienky v cestnej premávke, cestujúcim skráti čas cestovania predovšetkým v ranných a poobedňajších špičkách. V budúcnosti by mohol štát objednávať výkony v lodnej doprave aj na iných splavných vodných cestách. 

(Zdroj: Ministerstvo dopravy)

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Úrad podpredsedu vlády: Na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola vláda SR vyčlenila 7,1 milióna eur

11:44 Úrad podpredsedu vlády: Na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola vláda SR vyčlenila 7,1 milióna eur

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach, ktoré je jediné svojho druhu v Eur…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím