Most-Híd: Na železniciach začína platiť letný cestovný poriadok | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Most-Híd: Na železniciach začína platiť letný cestovný poriadok

10.6.2019 15:18

V nedeľu, 9. júna vstupuje do platnosti v poradí druhá, takzvaná letná zmena grafikonu verejnej dopravy 2018/2019. Cestovný poriadok prináša nové vlaky na východe, ktoré spoja Košice s Ukrajinou aj rýchle spojenia počas letných prázdnin z Popradu - Tatier.

Most-Híd: Na železniciach začína platiť letný cestovný poriadok
Foto: Most-Híd
Popis: Most-Híd

Po šiestich rokoch obnovuje ministerstvo dopravy osobnú vlakovú dopravu na trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany. Jazdiť tam budú štyri páry vlakov a približne 30-kilometrov vzdialenú obec s mestom budú spájať počas pracovných dní. Nové spoje majú zjednodušiť dochádzanie  predovšetkým študentom a pracujúcim. Zároveň budú nadväzovať na ďalšie regionálne vlaky, čo cestujúcim umožní rýchly a pohodlný presun do/ z Košíc a tiež Humenného.

Na trati Košice – Mukačevo budú od júna denne premávať dva páry vlakov. Cestujúcim zároveň umožnia prestúpiť na diaľkové spoje smerom na západ, resp. východ. Vlaky budú mať zabezpečené prípoje na ukrajinskej strane smerom na Odesu, Kyjev, Charkov a Ľvov, na slovenskej bude možné prestúpiť na Prešov, Bratislavu a Prahu. Spojenie prináša veľký potenciál rovnako pre pracujúcich na západe Európy ako aj pre turistov. Keďže ide o prechod štátnou hranicou, cestujúci musia rátať aj s hraničnými kontrolami,  a to v Čiernej nad Tisou a v ukrajinskom Čope.

,,Som rád, že sa nám relatívne rýchlo podarilo nasadiť nové vlaky, ktoré určite pomôžu celému regiónu. Nové železničné spojenie medzi Mukačevom a Košicami pomôže zlepšiť dopravu a zatraktívni tento región pre turistov. To, samozrejme prinesie aj viac lepších pracovných miest,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Viac vlakov bude k dispozícii obyvateľom Svätého Jura a bratislavskej mestskej časti Rača. Pribudnú tri nové vlaky a vďaka nim bude popoludňajšia frekvencia zastavovania  na týchto zastávkach každých 20 minút.

Rezort dopravy ako objednávateľ dopravných výkonov na železnici vyšiel v ústrety aj obyvateľom Bzovskej Lehôtky, aby mohli využívať železničnú dopravu. Po januárovom obnovení dopravy na trati Zvolen – Šahy bude od letnej zmeny cestovného poriadku zastavovať päť vybraných osobných vlakov aj na tejto zastávke.

V záujme podpory regiónov a cestovného ruchu, zvlášť počas letných prázdnin, budú počas víkendov premávať rýchle spojenia z Popradu cez Kežmarok a Starú Ľubovňu do poľskej Muszyny a späť. Nadväzovať budú zároveň aj na prípoje smerom na Krynicu a Nowy Sacz, čo cestujúcim umožní dostať sa až do/z Krakova.

Aj pre návštevníkov festivalu Európskeho ľudového remesla v Kežmarku, bude v deň konania, t. j. 13.7.2019, k dispozícii posilnená železničná dopravy. Na úseku Kežmarok – Stará Ľubovňa budú v tento deň osobitne premávať dva osobné vlaky. 

Zdroj: ministerstvo dopravy

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko (SNS): V dnešnej cynickej dobe je potrebné si pripomínať minulosť a poučiť sa z nej

21:46 Danko (SNS): V dnešnej cynickej dobe je potrebné si pripomínať minulosť a poučiť sa z nej

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko v stredu pri príležitosti Dňa pamiatky obet…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím