Most-Híd: Betónka je minulosťou. Cesta z Príboviec do Turčianskych Teplíc je vďaka eurofondom zmodernizovaná | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Most-Híd: Betónka je minulosťou. Cesta z Príboviec do Turčianskych Teplíc je vďaka eurofondom zmodernizovaná

18.6.2019 6:18

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek dnes slávnostne prestrihol pásku na zmodernizovanej ceste I/65 medzi Príbovcami a Turčianskymi Teplicami. Pätnásťkilometrový cestný úsek, ktorý bol pôvodne nevyhovujúcou betónovou cestou, renovovali stavbári za obmedzenej prevádzky dva roky z eurofondov.

Most-Híd: Betónka je minulosťou. Cesta z Príboviec do Turčianskych Teplíc je vďaka eurofondom zmodernizovaná
Foto: Most-Híd
Popis: Most-Híd

„Táto cesta patrí medzi dôležité európske koridory a jej nevyhovujúci stav trápil obyvateľov roky. S prispením Európskej únie sme z nej spravili modernú a bezpečnú cestu. Projekty tohto druhu sú pre naše regióny nesmierne dôležité, keďže cesty I. triedy sú a ešte dlho budú kostrou dopravnej siete Slovenska,“povedal minister A. Érsek pri slávnostnom uvedení úseku do prevádzky spolu so zástupcami Slovenskej správy ciest a zhotoviteľa.

Stará cesta v uvedenom úseku mala vysoký stupeň poškodenia. Cementobetónový povrch bol v značnej miere deformovaný a poškodený. Cesta I/65 v tomto úseku bola dlhodobo v neúnosnom stave z hľadiska bezpečnosti a plynulosti premávky,  nadmerného hluku v krajine i kolíznych situácii. Zhotoviteľ využil povolený postup recyklácie stavebného odpadu, ktorý v značnej miere znížil náklady stavby. Celková obnova úseku v sebe zahŕňala aj rekonštrukciu piatich mostov, šiestich križovatiek a vybudovanie chodníkov pre chodcov. Cena modernizácie bola 24,6 miliónov eur.

Modernizácie ciest I. triedy

Ministerstvo dopravy a výstavby SR predpokladá, že tento rok získa dodatočné zdroje z eurofondov vo výške 370 miliónov eur, ktoré investuje do viacerých projektov na regionálnych cestách do roku 2023. Pôjde najmä o obchvaty miest, ako je napríklad Brezno, Holíč, Prievidza, Sabinov, Plavnica, Strážske. Prefinancuje sa aj projektová príprava rýchlostnej cesty R2 v regióne Horná Nitra. Okrem tohto regiónu smeruje podpora najmä do Prešovského a Banskobystrického kraja.

Monitorovací výbor Operačného programu Integrovaná infraštruktúra

Členovia Monitorovacieho výboru (MV) Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII), ktorý dnes a zajtra rokuje v Martine, si tiež prezreli projekt zmodernizovanej cesty v Príbovciach, keďže bol financovaný z tohto operačného programu. Predstavitelia Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré je Riadiacim orgánom pre OPII, informovali členov a pozorovateľov MV o pokroku v implementácii jednak operačného programu ako celku, ale tiež o pokroku v príprave a implementácii projektov v oblasti železničnej, cestnej a vodnej dopravy a informačnej spoločnosti. Členovia Monitorovacieho výboru schválili Výročnú správu o vykonávaní OPII za rok 2018, hodnotiace kritériá pre dopytovo-orientované informačné projekty  a revíziu operačného programu. Cieľom revízie OPII je rozšíriť možnosti čerpania a urýchliť tempo implementácie projektov. Operačný program Integrovaná infraštruktúra tak bude pripravený na čerpanie prostriedkov, ktoré budú prerozdelené z iných operačných programov.

Zdroj: ministerstvo dopravy

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OĽANO chce napraviť krivdu SNS na vojakoch. Navrhuje skutočné zvýšenie ich platov

21:22 OĽANO chce napraviť krivdu SNS na vojakoch. Navrhuje skutočné zvýšenie ich platov

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) predkladá pozmeňujúci návrh, ktorým odstráni kri…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím