Modernejšia a prístupnejšia verejná doprava v Bratislave

7. 11. 2018 10:54

Nové vozidlá MHD, moderné technológie či lepšie služby. To je výsledok štyroch rokov zmien vo verejnej doprave Bratislavy. A vidia to aj Bratislavčania. V reprezentatívnom prieskume Focusu až 2/3 občanov konštatuje postupné zlepšovanie služieb MHD.

Modernejšia a prístupnejšia verejná doprava v Bratislave
Foto: TASR
Popis: Bratislava hlavné mesto Slovenska

„Verejnú dopravu v Bratislave sme posunuli o obrovský skok dopredu. Ne sú to len nové vozidlá, ale aj smart riešenia, ktoré robia z Bratislavy modernú metropolu. Dnes máme na bratislavských cestách 268 vozidiel MHD, v ktorých sa cestujúci môžu pripojiť na wifi sieť, na zastávkach máme informačné elektronické tabule a informácie o prichádzajúcich spojoch si môžeme nájsť v nových aplikáciách. Pokračovať chceme v obnove vozidlového parku MHD tak, aby boli všetky vozidlá klimatizované a s prístupom na internet. Plánujeme presadiť aj jednotné zľavy pre dôchodcov a zľavy pre dospelých, ktorí sprevádzajú svoje deti. Všetko s cieľom posilnenia verejnej na úkor individuálnej dopravy, “povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. 

Obnova vozidlového parku a smart riešenia

V roku 2015 sa vozidlový park dopravného podniku Bratislava rozšíril o 60 električiek, 120 trolejbusov a 100 autobusov. V roku 2017 k nim pribudlo 90 nových autobusov a 18 elektrobusov, všetky vybavené wifi pripojením. V roku 2018 sa wifi sieť nainštalovala do ďalších 160 električiek a autobusov. V spolupráci s Google dopravný podnik tento rok spustil aplikáciu Verejná doprava a so spoločnosťou Hopin pripravil mobilnú aplikáciu, ktorá sprehľadní a uľahčí cestovanie MHD v Bratislave. Revolučnou novinkou je aj možnosť predplatiť si cestovný lístok na bežnú platobnú kartu, čo sme spustili v máji 2018. Okrem toho dopravný podnik zmodernizoval viac ako 100 automatov na lístky, na ktorých pribudla možnosť platby kartou a nainštaloval aj 8 multifunkčných automatov na predaj a predplatenie cestovných lístkov.

Modernizácia infraštruktúry

Dopravný podnik počas štyroch rokov výrazne investoval aj do modernizácie alebo obnovy infraštruktúry. Opravil električkovú trať Špitálska a urobil novú zastávku U dvoch levov, opravil 9 električkových priecestí a modernizoval údržbovú základňu v Jurajovom dvore. Na zastávkach bolo nainštalovaných viac 63 nových informačných elektronických tabúľ, 135 nových alebo zrenovovaných zastávkových označníkov, vymenených bolo 250 smetných košov a zrenovovaných 40 prístreškov.  V súvislosti s posilnením prímestskej vlakovej dopravy boli zvýšené výkony spojov MHD.  V roku 2018 pribudla nová rekreačná linka na Kolibu, ako aj nová linka č. 36 do Záhorskej Bystrice.

Personálna stabilizácia zamestnancov a zabezpečenie plnej výpravy

Aktuálne má dopravný podnik právoplatne uzavretú kolektívnu zmluvu, na základe ktorej došlo od 1.7.2018 k navýšeniu miezd v priemere o viac ako 7%. Od roku 2015 DPB a.s. vyškolil vo vlastnej autoškole 483 vodičov MHD a prijal 241 nových vodičov. Celkovo za tri roky bolo prijatých 780 nových vodičov, čím sa zabezpečilo plynulé fungovanie a chod verejnej dopravy.

„Cieľom DPB pre budúcnosť zostáva udržanie a zvýšenie atraktivity verejnej dopravy v Bratislave. Pre stabilizáciu tohto cieľa je potrebné zabezpečiť udržateľnú obnovu dopravných prostriedkov, ktoré spĺňajú očakávania moderného cestovania, presná informovanosť a jednoduchosť cestovného odbavenia a zlepšovanie infraštruktúry zvyšovaním podielu cestovania na električkových tratiach a v samostatných buspruhoch  v záujme zabezpečenia časovej spoľahlivosti a konkurenčnej rýchlosti. Bezpečnosť, komfort, spoľahlivosť je cestou k zvyšovaniu podielu využívania MHD nielen Bratislavčanmi, ale aj všetkými zákazníkmi BID,“ uviedol generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Milan Urban.  

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

20:11 Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

Absolútnym víťazom 15. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice…