Ministerstvo vnútra: Slovensko prebralo predsedníctvo v Salzburskom fóre

18.6.2018 13:00

Počas 14. a 15. júna 2018 sa štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič zúčastnil na rokovaní Salzburského fóra, na ktorom po Rumunsku prebral v mene slovenského ministerstva vnútra predsedníctvo v tomto fóre. Okrem Slovenskej republiky sú členmi aj Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká Republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, a Slovinsko.

Ministerstvo vnútra: Slovensko prebralo predsedníctvo v Salzburskom fóre
Foto: SITA
Popis: Vlajka Slovenskej repubiky

Na rokovaniach sa zúčastňuje aj tzv. skupina priateľov Salzburského fóra, ktorými sú krajiny západného Balkánu a Moldavsko.

Privítanie delegácie rumunskou ministerkou vnútra Carmen Daniela DAN

"Stretnutie členov fóra prinieslo návrhy na aktuálne problémy a výzvy,  ktorým Európa v súčasnosti čelí. Konkrétne ide o posilnenie policajnej spolupráce a bezpečnosti v regióne západného Balkánu,  ale aj zlepšenie  bezpečnosti hraníc a boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu, ako aj nelegálnej migrácii" uviedol Rudolf Urbanovič.

 Spoločné foto zástupcov zúčastnených krajín

Ministri sa zhodli na tom, že bezpečnostná situácia na medzinárodnej a regionálnej úrovni je silným argumentom na zvýšenie policajnej spolupráce medzi členskými štátmi Európskej únie, ako aj s jej susednými krajinami. Na rokovaniach vyjadrili svoju pripravenosť na úzku koordináciu, preventívne opatrenia a vzájomnú podporu v prípade migračnej krízy. Slovensko v tejto veci prezentovalo svoj postoj a to, že agentúra Frontex by sa mala plne zamerať na zvládnutie svojich úloh daných nariadením EÚ o Európskej pohraničnej a pobrežnej stráži. Zároveň bude potrebné, aby agentúra získala potrebné zdroje na efektívne fungovanie a pomoc v otázke bezpečnosti pri migračných  krízach.

Rokovania

V tejto súvislosti sa ministri zhodli, že ochrana vonkajších hraníc EÚ a hraníc v regióne západného Balkánu je mimoriadne dôležitá. Vzhľadom na súčasnú situáciu zostanú ministri v úzkom kontakte, aby mohli čo najrýchlejšie prijať ďalšie opatrenia.

Rokovania

"Posilnenie policajnej spolupráce a bezpečnosti v regióne západného Balkánu, riadenie bezpečnosti hraníc a boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu budú prioritami agendy Salzburského fóra aj počas slovenského predsedníctva a urobíme všetko preto, aby sme významnou mierou prispeli k riešeniu v otázkach bezpečnosti nielen občanov Slovenskej Republiky, ale celej EÚ" povedal Rudolf Urbanovič.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Logisti sa na Lešti učia, ako ochrániť konvoj

22:19 Ministerstvo obrany: Logisti sa na Lešti učia, ako ochrániť konvoj

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa v priebehu februára uskutočňuje trojtýždňový kurz ochrany konvo…