Ministerstvo školstva: Národný štipendijný program Slovenskej republiky umožňuje štúdium v ktorejkoľvek krajine sveta

25. 4. 2019 19:15

Do 30. apríla 2019 sa môžu študenti, doktorandi a postdoktorandi s trvalým pobytom na Slovensku uchádzať o štipendium a cestovný grant Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt v ktorejkoľvek krajine sveta počas akademického roka 2019/2020. Žiadosti o štipendiá sa predkladajú on-line na www.stipendia.sk.

Ministerstvo školstva: Národný štipendijný program Slovenskej republiky umožňuje štúdium v ktorejkoľvek krajine sveta
Foto: minedu.sk
Popis: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SK
reklama

Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napríklad na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt realizovaný počas 2. stupňa vysokoškolského štúdia (magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej, resp. výskumnej organizácii. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu www.stipendia.sk a www.scholarships.sk (uchádzači zo zahraničia).

Študenti, doktorandi a postdoktorandi, ktorí majú trvalý pobyt v Slovenskej republike, sa môžu uchádzať o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.

Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách.

Národný štipendijný program je štipendijným programom, ktorého vznik schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 557 z 13. júla 2005. Program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o., ho administratívne zabezpečuje na základe zmluvy uzavretej medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o. Štipendisti NŠP sú štipendistami vlády Slovenskej republiky.

Doteraz bolo v rámci programu schválených 1 631 štipendistov zo Slovenska na študijné a výskumné pobyty v rôznych krajinách sveta, z nich 1 201 získalo aj cestovný grant, a vďaka tomuto programu realizovalo svoje študijné pobyty a výskum aj 1 964 štipendistov zo zahraničia. Vlani sa o štipendiá a cestovné granty v rámci dvoch výziev (v apríli a v októbri) uchádzalo 795 záujemcov, štipendium získalo 255, z nich 57 aj cestovný grant.

SAIA, n. o., (Slovenská akademická informačná agentúra) je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 1990 svojimi programami a službami posilňuje občiansku spoločnosť a napomáha internacionalizácii vzdelávania a vedy na Slovensku. SAIA na základe zmlúv s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj s Úradom vlády SR a s ďalšími organizáciami administruje viacero štipendijných a grantových programov v oblasti vysokoškolského vzdelávania a vedy pre záujemcov zo Slovenska i zo zahraničia, zároveň poskytuje informácie o štúdiu v zahraničí pre záujemcov zo Slovenska, ako aj informácie pre záujemcov zo zahraničia o štúdium na Slovensku.

Bližšie informácie o uvedených štipendiách poskytne:

Mgr. Daniela Remenar Kirdová, administrátorka Národného štipendijného programu

e-mail: daniela.remenar.kirdova@saia.sk, tel.: 02/5930 4700 alebo 02/5930 4711

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V sobotu zaregistrovalo ministerstvo rekordný záujem o eKaranténu

16:45 V sobotu zaregistrovalo ministerstvo rekordný záujem o eKaranténu

Ministerstvo vnútra SR zaevidovalo počas soboty (30. 5.) rekordný záujem o aplikáciu eKaranténa. Mož…