Ministerstvo pôdohospodárstva: Ministerky SR a ČR podpísali memorandum v oblasti cezhraničnej spolupráce

31. 3. 2017 8:05

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a ministerka pre miestny rozvoj ČR Karla Šlechtová podpísali memorandum o porozumení v oblasti cezhraničnej spolupráce. V rámci záverečnej konferencie Programu cezhraničnej spolupráce SR – ČR 2007 – 2013 zároveň zhodnotili úspechy operačného programu INTERREG.

Ministerstvo pôdohospodárstva: Ministerky SR a ČR podpísali memorandum v oblasti cezhraničnej spolupráce
Foto: TASR
Popis: Gabriela Matečná
  • SR a ČR podpísali memorandum o cezhraničnej spolupráci
  • Operačný program INTERREG SR – ČR podporí spolužitie takmer päť miliónov obyvateľov

  • Už 258 žiadostí o finančný príspevok v novom programovacom období 2014 - 2020

„Obdobie 2014 – 2020 programu INTERREG podporí zintenzívnenie a rozšírenie cezhraničných väzieb a obmedzí dezintegračný efekt štátnej hranice a rozdielnej legislatívy oboch krajín. Vzhľadom na dlhodobú podporu cezhraničnej spolupráce, budú investície prioritne sústredené na aktivity s vyššou pridanou hodnotou a udržateľnosťou, riešenie spoločných problémov a projekty s jasnou využiteľnosťou občanmi na oboch stranách hranice,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. Aktuálnych 258 prijatých žiadostí o nenávratný finančný príspevok hovorí o veľkom záujme o spoločný program. „Dochádza ku skutočnému naštartovaniu nášho spoločného programu, a navzdory pokročilému termínu tohto programového obdobia, k jeho preklopeniu z fázy prípravy do fáze samotnej realizácie. Na dnešné stretnutie následne nadviaže rokovanie monitorovacieho výboru, na ktorom budú schválené prvé projekty,“ povedala ministerka Karla Šlechtová.

Príprava nového programu Interreg V-A medzi Slovenskou republikou a Českou republikou pre programové obdobie 2014 – 2020 začala vo februári 2012. Podieľali sa na nej zástupcovia slovenských i českých programových partnerov. Ciele programu vychádzajú z potrieb pohraničného územia oboch krajín. Základné oblasti podpory sú využívanie inovačného potenciálu firiem, podpora kultúrneho a prírodného dedičstva a rozvoj spolupráce obcí v prihraničných regiónoch. Alokovaných 90,1 mil. eur reflektuje skúsenosti s podporou cezhraničnej spolupráce v programovom období 2007 – 2013 a kvalifikovaný odhad potrieb a dopytu po jednotlivých typov intervencií po roku 2013.

Spoločná hranica medzi Slovenskou republikou a Českou republikou je dlhá 251,8 km. Na území tohto prihraničného regiónu žije takmer 5 miliónov obyvateľov na ploche viac ako 32 000 km2. Operačný program INTERREG SR – ČR patrí k najúspešnejšie čerpaným operačným programom obdobia 2007 – 2013. Na  spoločné projekty programu boli z celkovej alokácie programu vyčerpané finančné prostriedky vo výške 85,3 mil. €, čo predstavuje 91,99 % čerpanie alokácie programu. Prakticky sa ukončilo 321 projektov.

Gabriela Matečná

  • SNS
  • ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Predseda parlamentu Andrej Danko sa stretol s českým prezidentom Milošom Zemanom. Spoločne diskutovali o vývoji oboch štátov po páde komunistického režimu

18:18 Predseda parlamentu Andrej Danko sa stretol s českým prezidentom Milošom Zemanom. Spoločne diskutovali o vývoji oboch štátov po páde komunistického režimu

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko prijal osobné pozvanie od českého prezident…