Ministerstvo pôdohospodárstva: Ministerka Gabriela Matečná diskutovala s mladými poľnohospodármi zo SOŠ agrotechnická v Topoľčanoch

21.4.2017 9:11

Jednou z najstarších slovenských stredných škôl zameraných na poľnohospodárstvo je SOŠ agrotechnická v Topoľčanoch. Pri príležitosti polstoročnice, ktorú tento školský rok oslavuje, ju navštívila ministerka Gabriela Matečná. So žiakmi, budúcimi nádejnými poľnohospodármi, diskutovala na tému farmárčenia.

Ministerstvo pôdohospodárstva: Ministerka Gabriela Matečná diskutovala s mladými poľnohospodármi zo SOŠ agrotechnická v Topoľčanoch
Foto: TASR
Popis: Gabriela Matečná

„Poľnohospodári nám starnú. Mnoho mladých nebolo nikdy na farme a k pestovaniu rastlín, či chovu zvierat si nevytvorili žiaden vzťah. Veľmi ma preto teší dnešné stretnutie s mladými zapálenými ľuďmi a s ich pedagógmi. Som rada, že aj na Slovensku máme mladých ľudí, ktorých láka poľnohospodárstvo a majú vzťah k našej pôde,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

So žiakmi diskutovala najmä na tému farmárčenia, priblížila im systém fungovania podpôr, ktoré majú možnosť od štátu získať. „Snažíme sa mladých ľudí povzbudzovať, aby sa nebáli na Slovensku farmárčiť. Možnosti na dotácie tu sú, mladí ľudia môžu dostávať prostredníctvom priamych platieb špeciálne podpory na hektár a práve teraz rozposielame rozhodnutia vo výzve pre mladých farmárov,“ doplnila G. Matečná. 

„Naším hlavným cieľom je vychovať zdatných odborníkov, s hrdosťou na svoje pôsobenie v poľnohospodárstve, ktorí si nájdu uplatnenie na trhu práce v oblasti agrosektora,“ povedal Róbert Čaniga, riaditeľ SOŠ agrotechnická. SOŠ agrotechnická vznikla v roku 1966, aktuálne na škole študuje 258 žiakov v dvoch študijných odboroch - agropodnikanie so zameraním na farmárstvo a  pestovateľstvo a programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení; taktiež v dvoch učebných odboroch: agromechanizátor, opravár a poľnohospodárska výroba, ku ktorým od budúceho roku pribudne nástrojár. O poľnohospodárske odbory majú záujem najmä deti, ktorých rodičia sú samostatne hospodáriaci roľníci, alebo pracujú v poľnohospodárskych podnikoch, nie je to však pravidlom. Žiaci týchto odborov využívajú komplexne vybavené odborné dielne, vlastnú školskú záhradu s rekonštruovaným skleníkom a ovocný sad.

Tematické celky najmä zo živočíšnej výroby, ale aj kľúčové pracovné operácie, ako napr. príprava pôdy, sejba, ošetrovanie a zbery poľnohospodárskych plodín žiaci absolvujú na pracoviskách zmluvne dohodnutých poľnohospodárskych podnikov v regióne, čím sa pre nich otvárajú možnosti zamestnať sa v týchto spoločnostiach po skončení štúdia. Do centra pozornosti sa opäť dostáva záujem o bioenergie. Ponuku školy preto znovu rozšírili o študijný odbor bioenergetika. Absolventi študijného odboru agropodnikanie pokračujú v štúdiu na vysokých školách, zamestnajú sa v poľnohospodárskych podnikoch a niektorí zostávajú pracovať na rodinných farmách. Veľký záujem je o absolventov trojročného učebného odboru agromechanizátor, opravár, ktorí taktiež  nemajú problém s uplatnením na trhu práce.

Gabriela Matečná

  • SNS
  • ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

8:00 NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

Strana NAJ uskutočnila vo štvrtok 19. apríla protest proti prijímaniu imigrantov na Námestí SNP v Br…