Ministerstvo obrany: Vláda prijala historické rozhodnutie, slovenské nebo budú vzdušné sily chrániť s americkými stíhacími lietadlami F-16

0
Ministerstvo obrany SR (Autor: mod.gov.sk)

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň poďakoval americkej, ako aj švédskej vláde za seriózne ponuky a rokovania.

„Som hrdý na to, že tím odborníkov na ministerstve obrany spolu s expertami z ozbrojených síl, vynaložili maximálne úsilie na to, aby odborne, profesionálne a s plnou zodpovednosťou posúdili jednotlivé ponuky. A spolu s Útvarom hodnota za peniaze spracovali odborný materiál, ktorý dnes vláda schválila. Prehlásenia tzv. nezávislých analytikov o tom, že mala prebehnúť odborná diskusia nepovažujem za korektné. Vojaci, ako užívatelia, poznajú potreby ozbrojených síl najlepšie,“ doplnil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko.

Americká ponuka bola pre Slovenskú republiku výhodnejšia z hľadiska všetkých parametrov, pričom v tejto súvislosti rezort odmietol čo i len špekulácie o tom, že dôvodom výberu lietadiel F-16 sú neskoršie dodávky, a teda predlžovanie závislosti na ruskej techniky. „Kým zmluva s vládou USA je pripravená na podpis, švédska strana trvala na rokovaní detailov až po prijatí rozhodnutia vládou. Pričom termíny dodávok oboch lietadiel sa odvíjajú až od podpisu zmluvy,“ vysvetlil šéf rezortu obrany. Navyše v prípade akceptovania švédskej ponuky, by musela byť časť materiálu dodaná z tretej strany, čo by opäť dodanie oddialilo.

„Som veľmi rád, že rozhodnutie vlády nemuselo byť motivované len nejakými geopolitickými momentami, alebo výrazne lepšími technickými parametrami, ale, že bolo fakt ovplyvnené ekonomickou výhodnosťou samotnej kúpy,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. „Dostali sme naozaj vynikajúcu cenu. Za týmto rozhodnutím si stojíme,“ dodal. 

Navrhovaný spôsob výmeny slovenského stíhacieho letectva zhodnotil aj podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír: „Pre mňa je veľmi podstatné, že ide o vzťah vláda – vláda. To znamená vláda Slovenskej republiky a vláda Spojených štátov amerických, žiadni sprostredkovatelia. To je pre mňa naozaj kľúčové“. 

Obe ponuky boli zároveň analyzované a porovnávané aj Útvarom hodnoty za peniaze. „Naša úloha bola dať spoločne s ministerstvom obrany tieto dve ponuky na jednu váhu a výsledkom je, že keď si porovnáme porovnateľné, americké F16 vychádzajú na celom životnom horizonte približne o okolo 8 percent lacnejšie,“ uviedol riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze Štefan Kišš. 

Za ozbrojené sily vyjadril spokojnosť s rozhodnutím vlády veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda. „Pri analýze sme nepracovali s marketingovými údajmi jednej alebo druhej firmy, pracovali sme s faktami a komunikovali sme s krajinami, ktoré oba tipy lietadiel prevádzkujú. Fakty boli položené na stôl a následne použité v analýze,“ povedal. 

Pri zhodnotení a zohľadnení všetkých parametrov bola americká ponuka cenovo výhodnejšia. Rezort obrany pritom porovnával cenu 14 stíhačiek F-16 Block 70/72, muníciu, náklady na výcvik pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalšie náklady na prevádzkovanie, a to až za horizont rokov 2040.

- Reklama -