Ministerstvo obrany: Slovensko sa zapojí do ukážky spôsobilostí vzdušných síl NATO

12.9.2018 7:22

Prelet dopravného lietadla Airbus-321 nad členskými štátmi NATO v Európe, ktorý sa uskutoční v stredu 12. septembra 2018, podporia aj Vzdušné sily Ozbrojených síl SR. Slovensko sa do ukážky spôsobilostí vzdušných síl NATO zapojí dvomi stíhacími lietadlami Mig-29, ktoré budú Airbus-321 s 26 novinármi z 11 členských štátov NATO sprevádzať počas preletu vzdušným priestorom Slovenskej republiky. Medzinárodné podujatie pre novinárov organizuje Mnohonárodné veliteľstvo pre vzdušné operácie NATO v Toerjone pod záštitou Spojeneckého veliteľstva vzdušných síl v Ramsteine.

Ministerstvo obrany: Slovensko sa zapojí do ukážky spôsobilostí vzdušných síl NATO
Foto: mod.gov.sk
Popis: Ministerstvo obrany SR

„Participácia na tomto podujatí NATO je zároveň ukážkou spôsobilostí nášho letectva, a potvrdzuje, že sme plnohodnotným článkom aliančného systému ochrany vzdušného priestoru,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Dopravné lietadlo Airbus-321 preletí nad 12 členskými krajinami NATO v Európe. Po trase ho vo svojich vzdušných priestoroch budú sprevádzať stíhacie lietadlá zúčastnených krajín, medzi nimi aj spomenuté stíhacie lietadlá Mig-29 Vzdušných síl OS SR. Celkovo sa tak do akcie pre novinárov zapojí 24 stíhacích lietadiel pohotovostných systémov zúčastnených členských štátov NATO.

Cieľom preletu je priblížiť zástupcom médií zabezpečovanie spoločného vzdušného priestoru spojencami v rámci Aliancie, plnenie úloh spoločného hliadkovania vo vzdušnom priestore, ako aj 24-hodinového pohotovostného systému.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka dnes prijala najvyšších ústavných činiteľov

22:12 Prezidentka dnes prijala najvyšších ústavných činiteľov

Zuzana Čaputová v utorok v Prezidentskom paláci prijala najvyšších ústavných činiteľov.