Ministerstvo obrany: Slovenskí vojaci sa v Lotyšsku zapojili do cvičenia Summer Shield 2017

20.4.2017 21:23

Slovenskí vojaci, ktorí pôsobia vo výcvikovom zoskupení Štefánik v Lotyšsku sa v týchto dňoch zapojili do taktického cvičenia Summer Shield 2017. Vo výcvikovom centre Adaži sa k cvičeniu uskutočnil začiatkom týždňa slávnostný nástup. Okrem slovenských vojakov sa na cvičení zúčastňujú vojaci z Lotyšska, USA, Kanady, Litvy, Nemecka, Dánska, Estónska, Luxemburska, Rumunska, Bulharska a Švédska v celkovom počte takmer 1700 osôb.

Ministerstvo obrany: Slovenskí vojaci sa v Lotyšsku zapojili do cvičenia Summer Shield 2017
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: slovenskí vojaci

Za Ozbrojené sily SR na cvičení Summer Shield pôsobí mechanizovaná rota. V rámci prvých dní pôsobenia v Pobaltí si slovenskí vojaci už precvičili streľby z ručných zbraní.  Ako uviedol veliteľ slovenských vojakov mjr. Vladimír Moško „naša mechanizovaná rota pod velením kapitána Gabriela Molnára bude vyťažená na 100 percent. Viaceré krajiny nás žiadali o spoločný výcvik“. Veľké aliančné cvičenie Summer Shield je totiž zamerané na precvičenie prieskumných, protitankových a delostreleckých jednotiek. So slovenskou jednotkou si môžu partneri nacvičovať boj proti pancierovému protivníkovi.
 
Prítomnosť spojeneckých vojsk v Pobaltí priťahuje tiež pozornosť verejnosti. Lotyšsko ako hostiteľská krajina preto pripravilo v priestoroch vojenskej základne Adaži aj deň otvorených dverí, kde si verejnosť mohla pozrieť techniku spojencov, ktorí pôsobia v Pobaltí.
 
V Lotyšsku plní v tomto štvrťroku úlohy 149 profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR v účelovom zoskupení s názvom Štefánik 2017. Vyslaním vojakov tak Slovenská republika napĺňa svoj záväzok z minuloročného samitu NATO vo Varšave, pričom ide o spoločnú iniciatívu krajín V4.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska na sneme ZMOS: Poľnohospodárstvo je na hrane

19:11 Kiska na sneme ZMOS: Poľnohospodárstvo je na hrane

Prezident Andrej Kiska v stredu vystúpil s príhovorom na sneme Združenia miest a obcí Slovenska.